Јагоде су укусне, веома добре за здравље, али „мана“ им је што врло брзо пропадну – већ после дан или два од куповине постају мекане и гњецаве.
Пиајце се увелико црвене, а омиљено воће, како оних најмлађих, тако и најстаријих, сада можете купити на готово сваком ћошку.
Куповање и чување
При куповини обратите пажњу на следеће
-јагоде треба да имају петељке, да буду зрелих, сочних и црвених плодова без белих или зелених врхова. Неопране јагоде чувајте у фрижидеру максимум два дана. Опране јагоде можете и да замрзнете тако што ћете их ставити у једном слоју на тацну, посути шећером и оставити да се замрзну. Тек након тога спакујте их у пластичне кесице. С обзиром на то да воће садржи велики проценат воде и осетљиве компоненте ароме, њихово чување у замрзнутом облику је отежано, па их користите за припрему кремова и сладоледа у року од највише 12 месеци.
Највећи саставни део јагода чине вода и угљени хидрати.
Како да јагоде остану свеже
Ако ставите воће, попут јагода, у стаклену теглу и држите и у фрижидеру, остаће свеже две до три недеље“, каже она.
Уколико на дно посуде ставите салвету и једну одозго, она ће упити вишак влаге и тако омогућити да јагоде буду дуже свеже и не постану гњецаве.
Можете сачувати свежину јагода и уколико у воду додате мало сирћета и потопите их на 20-ак секунди, затим их исперете и осушите.
Јагоде имају мали број калорија
Јагоде се одликују нутритивним вредностима које их препоручују да се нађу на трпези свакога ко води рачуна о свом здрављу, као и килажи.
Оне имају врло мали број калорија, а уз њих и сјајне витамине и минерале, те су одличан извор многих благотворних нутријената, а истовремено сјајне за све којима је калоријска вредност важан фактор при одабиру намирница које ће конзумирати.
Највећи саставни део јагода чине вода и угљени хидрати, а ево тачне нутритивне вредности, израчунате према 100 грама сирових јагода: