Да ли знате шта подразумева правило од 20 минута тзв. споре дијете?
Дијета од 20 минута у свету је позната и као "спора дијета" или "уметност спорог конзумирања хране" , а подразумева конзумирање оброка најмање 20 минута, лагано жваћући и гутајући храну, уживајући у сваком залогају.
Запамтите,брза храна није само оно што се продаје на киоску, то је којом брзином ви поједете свој оброк.
Шта подразумева дијета 20 минута?
- Темељно жваћите храну
- Забавите се приликом ручања
- Комуницирајте
- Правите пузе између залогаја тако што ћете одложити прибор
- Сетите се народне мудрости: "Ко дуго жваће, дуго живи"
Зашто је дијета од 20 минута тако делотворна?
Наука је потврдила да уносимо мање калорија ако детаљно жваћемо и споро једемо своју храну. Истина је да можете изгубити и до 10 килограма годиншње, ако се максимално посветите овом режиму исхране.
Ако правилно жваћете, за једну порцију би вам требало око 20 минута како бисте је појели.
Покушајте да једете што спорије, а било би идеално ако би просек вашег обедовања био око 20 минута.
Недавне јапанске студије су пронашле снажне доказе да постоји директна веза између брзине једења и индекса телесне масе и гојазности. Што брже особа једе, вец́а је вероватноц́а да ц́е добити и одржати вишак килограма.
У студији је учествовало 4.700 становника Земље излазец́ег сунца. Волонтери су, очекивано, измерили висину и тежину, а затим сазнали какву храну једу и којом брзином то раде. Стопа уноса хране је дефинисана као „брзо“, „прилично брзо“, „средње“, „разумно споро“ и „споро“.
Шта се десило?
Просечан човек - висина 168,3 центиметра, тежина - 64,8 килограма - једе просечном брзином. Ако је брзина конзумирања хране одговарала категорији "брзо" - тежина је премашила норму у просеку за 4 килограма. А за оне који једу споро, тежина је у просеку 3 килограма мања од нормалне.
Када се храна жвац́е полако, мозак има времена да задовољи глад пре него што особа почне да апсорбује додатне калорије: стомак на време каже мозгу да је вец́ пун. Ово правило важи за оба пола.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ