Важно је знати!
Докторка Маја Милосављевић, психијатар, Шеф Кабинета за перинаталну и репродуктивну психијатрију Института за ментално здравље у Београду причала је о факторима који могу допринети настанку постпорођајног ПТСП-а, као и о важности поверења у здравствене раднике.
Најчешће се настанак овог поремећаја повезује са потешкоћама у вези са зачећем, непланираним трудноћама, првороткама, незадовољавајућом социјалном подршком, претходном историјом психијатријског лечења жене, токофобијом - страхом од порођаја, али и свим трауматским искуствима у вези са претходним трудноћама или рођењима детета, као и спонтаним побачајима.
Прочитајте још: БРЗА ХРАНА не само да вас ДЕБЉА, него вас чини и ГЛУПИМА
Од значаја је и начин порођаја (инструментални вагинални или хитан царски рез представљају већи ризик) и доживљени бол током рађања.
Анксиозност значајно повећава интензитет доживљеног бола.
Шта би будуће мајке требало да предузму да не би дошло до овог поремећаја?
- Здравствени радници (гинеколози, анестезиолози, медицинске сестре, бабице, педијатри) воде жену кроз период трудноће и порођаја.
Не смемо заборавити да су здравствени радници, поред партнера, најважнија подршка.
- Захваљујући доброј сарадњи са здравственим радницима и поверењу у њих, жена постиже утисак о поседовању контроле током порођаја, чиме се смањују њен стрес и анксиозност, као и потреба за аналгезијом. Настаје осећање задовољства, испуњености и емоционалног благостања након порођаја - рекла је докторка.
Прочитајте још: Када се јави ова болест СМРТ може да наступи за 20 минута, а СРБИЈА је једна од 4 земље која примењује најмодернију терапију
Значајно је да се жена адекватно и благовремено информише о процесу рађања, предностима и ризицима појединих медицинских процедура које се могу догодити током њега, да би на тај начин могла да активно учествује у доношењу одлука.
На који начин се лечи особа под посттрауматским стресом?
- Симптоми овог обољења су предвидиви и подложни лечењу, не одражавају личну слабост или мању вредност породиље као жене или мајке.
Лечењу се приступа интегративном методом, уз психотерапију и, по потреби, укључивањем медикамената, а терапија се индивидуално планира за сваку породиљу.
- Наглашавам да се симптоми трауматског стреса, или у интензивнијем облику показатељи постпорођајног ПТСП-а, у највећем броју случајева спонтано повлаче у току прва три месеца након рођења детета.
Прочитајте још: Сазнајте у који ТИП ГОЈАЗНОСТИ спадате и како да тај проблем решите!
- Потребно је потражити стручну помоћ уколико настане значајна дисфункционалност породиље или се јаве симптоми високог интензитета - нагласила је докторка.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ