Važno je znati!
Doktorka Maja Milosavljević, psihijatar, Šef Kabineta za perinatalnu i reproduktivnu psihijatriju Instituta za mentalno zdravlje u Beogradu pričala je o faktorima koji mogu doprineti nastanku postporođajnog PTSP-a, kao i o važnosti poverenja u zdravstvene radnike.
Najčešće se nastanak ovog poremećaja povezuje sa poteškoćama u vezi sa začećem, neplaniranim trudnoćama, prvorotkama, nezadovoljavajućom socijalnom podrškom, prethodnom istorijom psihijatrijskog lečenja žene, tokofobijom - strahom od porođaja, ali i svim traumatskim iskustvima u vezi sa prethodnim trudnoćama ili rođenjima deteta, kao i spontanim pobačajima.
Pročitajte još: BRZA HRANA ne samo da vas DEBLJA, nego vas čini i GLUPIMA
Od značaja je i način porođaja (instrumentalni vaginalni ili hitan carski rez predstavljaju veći rizik) i doživljeni bol tokom rađanja.
Anksioznost značajno povećava intenzitet doživljenog bola.
Šta bi buduće majke trebalo da preduzmu da ne bi došlo do ovog poremećaja?
- Zdravstveni radnici (ginekolozi, anesteziolozi, medicinske sestre, babice, pedijatri) vode ženu kroz period trudnoće i porođaja.
Ne smemo zaboraviti da su zdravstveni radnici, pored partnera, najvažnija podrška.
- Zahvaljujući dobroj saradnji sa zdravstvenim radnicima i poverenju u njih, žena postiže utisak o posedovanju kontrole tokom porođaja, čime se smanjuju njen stres i anksioznost, kao i potreba za analgezijom. Nastaje osećanje zadovoljstva, ispunjenosti i emocionalnog blagostanja nakon porođaja - rekla je doktorka.
Pročitajte još: Kada se javi ova bolest SMRT može da nastupi za 20 minuta, a SRBIJA je jedna od 4 zemlje koja primenjuje najmoderniju terapiju
Značajno je da se žena adekvatno i blagovremeno informiše o procesu rađanja, prednostima i rizicima pojedinih medicinskih procedura koje se mogu dogoditi tokom njega, da bi na taj način mogla da aktivno učestvuje u donošenju odluka.
Na koji način se leči osoba pod posttraumatskim stresom?
- Simptomi ovog oboljenja su predvidivi i podložni lečenju, ne odražavaju ličnu slabost ili manju vrednost porodilje kao žene ili majke.
Lečenju se pristupa integrativnom metodom, uz psihoterapiju i, po potrebi, uključivanjem medikamenata, a terapija se individualno planira za svaku porodilju.
- Naglašavam da se simptomi traumatskog stresa, ili u intenzivnijem obliku pokazatelji postporođajnog PTSP-a, u najvećem broju slučajeva spontano povlače u toku prva tri meseca nakon rođenja deteta.
Pročitajte još: Saznajte u koji TIP GOJAZNOSTI spadate i kako da taj problem rešite!
- Potrebno je potražiti stručnu pomoć ukoliko nastane značajna disfunkcionalnost porodilje ili se jave simptomi visokog intenziteta - naglasila je doktorka.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU