Свака особа на планети је бар једном осетила зујање у ушима, али код неких оно може прећи у хронично стање.
Зујање у ушима је веома непријатно и прилично често, сматра се да је свака пета особа бар једном осетила беспомоћност и фрустрацију због звука у ушима. У данашње време, када смо изложенији јаким звуцима него раније, зујање погађа све више људи.
Зујање у ушима се најчешће јавља након концерта или боравка на местима где се слуша гласна музика. Тада је, зујање у ушима знак да су се слушне ћелије унутрашњег уха умориле и потрошиле енергетске резерве претварајући јак звук у нервни импулс. Ово стање је пролазно, али постоје и стања када зујање у ушима не нестаје тако лако.
Прочитајте још: Инстант лек у прави час: Облог из кућне радиности решава БОЛ У УХУ у само неколико минута
Зујање у ушима може да буде последица појачане нервне напетости, односно анксиозности, док се пулсирајуће зујање јавља код повишеног интракранијалног притиска, код неких артерио-венских малформација, појединих васкуларних тумора.
Фото: Депозит
Такође, овај проблем може да буде последица озбиљних обољења као што су акустички тумор, безазлени тумор на слушном нерву, отосклероза, окоштавања уха, гломус тумор, васкуларни тумор, бенигна интракранијална хипертензија, повишен притисак течности у глави, Мениерова болест, обољење унутрашњег уха...
Прочитајте још: Ево како се можете решити ХРКАЊА за МАЛЕ ПАРЕ
У случају зујања у ушима је неопходно што пре посетити стручњака, јер се зујање које се скоро појавило може отклонити терапијом, за разлику од оног које траје годинама и које је јако тешко излечити.
Зујање у ушима се јавља код 10-15 одсто светске популације, а чешће је код старијих особа. Може настати и код млађих особа у случајевима дуготрајног или честог излагања буци (нпр прегласна музика, бука на радном месту итд.). Код старијих особа је често повезано са наглувошћу, односно са губитком слуха.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ