Ешерихија коли - бактерија из дигестивног тракта "напада" оба пола и све старосне групе, па није ретко ни да се јави у новорођеначком, одојачком и дечјем узрасту.
Бол и пецкање при мокрењу, малаксалост, језа, дрхтавица, мучнина и повраћање најчешћи су субјективни знаци да имамо инфекцију уринарног система, док су објективни симптоми замућен изглед и промењен мирис урина, учестало мокрење, отежано мокрење, бол у пределу мокраћне бешике или бубрега, повишена телесна температура.
Шта узрокује ову, али и остале честе уринарне инфекције, како се дијагностикује и лечи, објашњава др Слободан Џамбасановић, специјалиста дечје хирургије и урологије.
Прочитајте још: Останимо ВИТАЛНИ и ЗДРАВИ: Ово су разлози због којих је важна ШЕТЊА након ОБРОКА
Када родитељи имају разлога да посумњају на овај здравствени проблем деце и на који начин се поставља дијагноза?
Беба одбија да једе, а старије боли стомак.
- На инфекцију би требало посумњати у случају високе фебрилности, малаксалости и незаинтересованости, одбијања да сиса и једе. Најчешће се од родитеља добија податак да је дететов урин измењеног мириса и замућеног изгледа- каже др Џамбасановић.
Отежано мокрење, пецкање...
Старија деца се жале на бол у пределу лумбалне ложе или у доњем делу стомака, често наводећи да имају учестало и отежано мокрење и пецкање. Да ли су девојчице склоније инфекцијама?
Прочитајте још: ЛЕА зна највећу ТАЈНУ и за све људе има САМО ЈЕДАН САВЕТ
- Инфекција је заступљенија код женског пола због анатомских разлика у грађи доњих мокраћних путева и близине аналне регије.Шанса за настанак инфекције се знатно повећава током адолесценције и репродуктивног периода, када се подудари са почетком сексуалних активности - објашњава доктор.
Инфекција је опасна, оштећује бубреге...
Уколико се адекватно не дијагностикује и не лечи инфекција ешерихијом, као и остале уринарне упале, може да дође до прогресивног оштећења ткива које покрива бубрег, развоја хроничне и терминалне бубрежне инсуфицијенције, са трајним последицама и компликацијама које изискују хемодијализу и трансплантацију бубрега, а могу да доведу и до смртног исхода.
Прочитајте још: Слабост, смањена отпорност организма, прехладе: Шта се дешава ако нам НЕДОСТАЈЕ ГВОЖЂЕ
- Најважнији фактор у превенцији свих уринарних инфекција су довољан унос течности, као и редовно мокрење, чиме се омогућава испирање мокраћне бешике и уретре, а тако потпомаже и механичка елиминација колонизованих бактерија - закључује др Јестровић.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ