Пресађивање кактуса је права ноћна мора, али уз неколико савета, може постати једноставно.
Уколико сте љубитељ кактуса и гајите ове предивне биљке у вашем дому, до сада сте се сигурно упознали са изазовима пресађивања кактуса.
Олакшаћемо вам наредно пресађивање, свим битним информацијама, које ће вам дати здраву и очувану биљку.
Прочитајте још: Биљке које доносе ЛОШУ СРЕЋУ: Да ли имате неку у близини куће? (ФОТО)
Број саксије
Најчешћа грешка коју људи праве је та да кактус пресаде у велики саксију, рачунајући на то да ће дуже време бити поштеђени ове мукотрпне акције.
Међитим, кактус воли да се "гура" у саксији и због тога га увек пресађујемо у саксију већу за број или два, никако већу од тога, у супротном, кренуће да развија корен по саксији, на уштрб надземног дела биљке.
Земља
Кактуси воле добро дренирану земљу и због тога увек мешајте обичну земљу за цвеће са песком или перлитом. У радњама можете да набавите и готову земљу за кактусе.
На дно саксије ставите неколико каменчића, да би вода могла лакше да отиче, па тек онда мешавину за кактус.
Како да избегнете боцкање?
- Први начин: Уз помоћ пријатеља, одломљеним деловима стиропора, фиксирајте кактус са четири стране и у исто време га подугните у ваздух и одвојите од саксије. Идеалан метон за велике, округле примерке кактуса.
- Други начин: Шал или неки други дугуљасти одевни предмет, обмотајте око стабљике при доњој трећини и придржавајте док ножићем пробадате земљу до дна, уз ивице саксије, потом одвојите од дна и пренесите у нову саксију. Идеално за танке и дугуљасте примерке.
За оба начина је потребно да се ради о материјалима у које бодље могу несметано да се забоду, а да се не поломе.
Висина саксије
Увек пресађујте у саксију за нијансу вишу (или исте висине као предходну) како бисте избегли стварање "седећег" корена који се шири по саксији, Кактус воли да истражује по дубини.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ