Уколико вам нешто не иде и то припишете судбини, прочитајте мудар закључак чувеног Карла Густава Јунга.
Када човек наиђе на препреке и потешкоће, често каже "то је судбина". У многим другим ситуацијама људи такође кажу да судбина утиче на њихове важне одлуке. А постоји ли судбина или не? Занимљиво мишљења о томе дао је давно Карл Густав Јунг, швајцарски психијатар и оснивач аналитичке психологије.
Шта је судбина и ко у њу верује?
Човек увек нешто планира, покушава да спроведе и уради, али понекад то не може да постигне, ма колико се трудио. На пример, ако мушкарац или жена нер могу да нађу животног партнера на колико покушавали и шта год радили. Или човек сања да се обогати. Покушава различите методе, покушава, али не иде му. Стиче високо образовање, иде на курсеве, има солидан ЦВ, али му се не нуди нормалан посао, док његов мање образован друг води сопствени бизнис.
Људи су склони да кажу да је у поменуте случајеве прсте умешала "судбина“. Она поставља ограничења за човека, без обзира на његове напоре, марљивост или, напротив, омогућава му успех у наизглед безнадежном послу. У таквим тренуцима људи се сећају своје судбине и сматрају да постоји нешто више.
Ко негира судбину
Прагматични појединци који су навикли да себе сматрају господарима живота поричу постојање судбине. И чини се да они све контролишу. Ако човек успе у свему што је замислио и одлучио да спроведе, онда не криви околности, друге људе или себе. У том случају, он не чека пасивно "милост од судбине", већ делује.
Ко је у праву
Много се расправља о томе да ли постоји судбина или не, али се људи често сете судбине када не могу да ураде баш оно што желе. Нико не може да објасни суптилности духовног света, па често људи почињу да сматрају да су у праву када нешто ураде и успеју.
У стварности, живот, здравље и још много тога зависе од поступака особе. И често баш поступци особе одлучују шта ће се догодити у њеном животу, а шта неће.
Теорија подсвести
Занимљиво мишљење о судбини изнео је Карл Густав Јунг. Он сматра да је судбина управо оно што ми не разумемо и не можемо да разумемо. Чини нам се да је то судбина. Често се такви феномени јављају због тога што:
нам све јасно и разумљиво;
често радимо ствари које нас спречавају да будемо срећни, а то никад не разумемо;
многе појаве у животу тешко је објаснити са логичке тачке гледишта, а оне постоје;
оно што човек никако не може да објасни сматра судбином.
Карл Густав Јунг био је швајцарски психијатар, оснивач аналитичке психологије, а ево његовог мишљења о томе да ли судбина заиста постоји:
“Ако не схватимо шта се дешава у нама, онда нам се споља чини да је то судбина. Док не освестите подсвесно, оно ће управљати вашим животом, а ви ћете га звати судбином."
Према његовом мишљењу, ваша подсвест је ваша судбина, јер подсвест контролише аутоматизоване радње, односно навике. Сетите се пословице: ко посеје навику, пожњеће судбину. Од свести до подсвести. Када освестите оно што је у вама, вашој души, њеној дубини - када откријете тајне подсвести, лакше ћете контролисати своју судбину. Зато више радите на себи, разумите боље себе, разговарајте са собом и од очију до душе, заволите своје биће.
Сенса
Бонус видео: