Постоји чак 2.000 врста кактуса. Могу да се прилагоде да живе у тешким окружењима са малом доступношћу воде и интензивном сунчевом светлошћу.
Оно што их карактертише јесу дебеле и меснате стабљике које служе за складиштење воде, што им заправо могућава да душе издрже периоде суше. Стабљике су углавном ребрасте или сегментиране са могушћношћу ширења и скупљања како доступност воде варира.
Немају лишће или су они толико мали да би се смањио губитак воде кроз транспирацију, а уместо њих имају модификоване структуре – зване кичме, пише „Тхе силл“.
Како их одржавати на најлакши могући начин?
Светлост
Кактусима је потребна јака и директна сунчева светлост како би успели, па зато нису погодни за просторе са слабом осветљеношћу у кући. Најбоље је да их држите близу прозора према југу или западу како би добијали највише светлости али се могу поставити и на исток, како би ујутру добијали јаке зраке сунца.
Вода
Пошто су отпорне на сушу, не захтевају често заливање, а најбољи начин како то можете да урадите јесте да их „потопите и осушите“ тако што ћете оставити да се земља скроз у њима осуши. Када се то деси, поново их потопите и поновите исти поступак. Током зимских месеци је најбоље да смањите заливање.
Влажност
Ова врста биљака преферира ниске ниво влажности, па је најбоље да их држите у сувом окружењу. Избегавајте да их држите у купатилу или у неку другу просторију која има доста влажности јер то може да им изазове развој гљивичних болеси.
Температура
Најбоље је да их држите у просторијама које имају од 16 до 27 степени. Када је зима, онда могу толерисати и ниже температуре, али треба да их држите подаље од промаје или изненадних промена температуре.
Земља
Њима је потребно дренирати земљиште са мало хранљивих материја. Можете да користите било коју стандардну мешавину земље за кактусе која се добро дренира. Кактуси су подложни труљењу корена ако су засађени стандардном мешавином за неко друго цвеће.
(Она)
БОНУС ВИДЕО