Божићна звезда је најчешћа биљка у домовима првих дана јануара
Најчешц́е се узгаја током зимских празника, али се може узгајати и као вишегодишњи баштенски грм. Цветови ове биљке су скуп ситних, жутих цветова окруженим великим, сјајним, црвеним цветним листовима.
Мексичка легенда каже да је једна сиромашна девојчица пожелела да украси олтар у цркви пред Божић, а имала је само неки коров који је убрала крај пута. Пред окупљеним верницима, он се чудом претворио у прелепу биљку тамнозеленог и црвеног лишћа - поинсетију. Тако је ова биљка према предању постала симбол празника широм света, а све чешће се виђа и у нашим домовима.
Светлост
"Божићна звезда" најбоље успева када се налази на јакој, дифузној сунчевој светлости, па ставите своју биљку близу осунчаног прозора где ц́е добијати најмање шест до осам сати дифузне светлости дневно. Иако биљке могу да преживе са мање сати светлости, нец́е бити тако снажне или дуговечне. Имајте на уму да излагање директној сунчевој светлости може да изгори листове.
Земљиште
Иако се божиц́не звезде обично купују вец́ у саксији из баштенског центра или расадника, ако садите (или поново садите) божиц́ну звезду, изаберите добро дренирајуц́у земљу за саксију на бази тресета за најбољи успех.
Заливање божићне звезде
Заливајте божиц́ну звезду кад год је површина тла сува на додир. Потпуно заситите земљу док вода не прође кроз дренажне рупе на дну саксије, али не дозволите да биљка буде у води. Ако је саксија била умотана у украсну фолију, обавезно пробушите неколико рупа на дну како бисте омогуц́или да се вишак воде оцеди, пише Тхе Спруце.
БОНУС ВИДЕО