Можда мислите да у њима нема ништа, али у ствари, ове речи могу довести до поремећаја у исхрани
Родитељи и други одрасли често без размишљања дају коментаре о изгледу детета или навикама у исхрани. Ове наизглед невине примедбе могу имати негативне последице, могу довести до поремећаја у исхрани (ЕД) – тешких менталних болести које је веома тешко лечити.
Прочитајте још: Да ли имате неки од ових СИМПТОМА? Ово је 10 ОПАСНИХ болести узрокованих МОБИЛНИМ ТЕЛЕФОНИМА
Специјалиста за поремећаје у исхрани и мама троје деце Линдзи Ронга дели које фразе родитељи треба да избегавају, а шта родитељи не би требало да раде како би избегли, иако потпуно ненамерно, изазивање поремећаја у исхрани код детета.
1. "Морате да смршате - време је да идете на дијету!"
Никада немојте рећи свом детету да има вишак килограма и не стављајте га на дијету. Ограничења увек доводе до преједања и лоших навика у исхрани. Када детету кажете да не може нешто да уради, оно то још више жели.
Прочитајте још: Хормони среће и вежбање: Ево после ког времена се ослобађа ендорфин
Ако приметите да дете стално настоји да једе нешто штетно, покушајте да с времена на време има прилику да то уради. Нема потребе да се чипс претвара у заводљиво забрањено воће о којем се може само сањати. Пустите дете да једе нормалну, здраву храну у нормално време, али ако повремено грицка брзу храну, ништа лоше се неће десити.
2. „Нема слаткиша! Заборавите да постоје."
Избегавајте екстремне одлуке и дајте свом детету слободу избора. Људи са поремећајима у исхрани који траже стручну помоћ обично наводе да су као деца или имали неограничен приступ нездравој храни, или да у кући није било ни једног слаткиша.
И једно и друго је лоше. Вреди изабрати средину: важно је и научити децу да једу исправно и објаснити им да је здрава храна добра за тело и омогућити им да уживају у слаткишима и другим не баш здравим грицкалицама - умерено, наравно.
Прочитајте још: Три идеалне врсте послова за особе СКЛОНЕ ДЕПРЕСИЈИ:Стручњаци дали мишљење
3. „Добијате слаткише само ако поједете сву супу.“
Никада немојте рећи свом детету да мора „заслужити“ десерт. Када се деци каже да неће добити слаткише док не поједу сву супу или последња два залогаја, навикну се да на слаткише гледају као на циљ.
Ово даје храни више снаге него што заслужује. И не само то, када дете мора да очисти тањир да би добило десерт, оно учи да не верује сигналима свог тела или их једноставно игнорише. Можда ће осећати ситост, али ће наставити да једе – и зато што родитељ то захтева, и зато што ће на крају добити слаткише.
Важно је да дете има могућност да само одлучи шта и у којим количинама више воли да једе.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ