Možda mislite da u njima nema ništa, ali u stvari, ove reči mogu dovesti do poremećaja u ishrani
Roditelji i drugi odrasli često bez razmišljanja daju komentare o izgledu deteta ili navikama u ishrani. Ove naizgled nevine primedbe mogu imati negativne posledice, mogu dovesti do poremećaja u ishrani (ED) – teških mentalnih bolesti koje je veoma teško lečiti.
Pročitajte još: Da li imate neki od ovih SIMPTOMA? Ovo je 10 OPASNIH bolesti uzrokovanih MOBILNIM TELEFONIMA
Specijalista za poremećaje u ishrani i mama troje dece Lindzi Ronga deli koje fraze roditelji treba da izbegavaju, a šta roditelji ne bi trebalo da rade kako bi izbegli, iako potpuno nenamerno, izazivanje poremećaja u ishrani kod deteta.
1. "Morate da smršate - vreme je da idete na dijetu!"
Nikada nemojte reći svom detetu da ima višak kilograma i ne stavljajte ga na dijetu. Ograničenja uvek dovode do prejedanja i loših navika u ishrani. Kada detetu kažete da ne može nešto da uradi, ono to još više želi.
Pročitajte još: Hormoni sreće i vežbanje: Evo posle kog vremena se oslobađa endorfin
Ako primetite da dete stalno nastoji da jede nešto štetno, pokušajte da s vremena na vreme ima priliku da to uradi. Nema potrebe da se čips pretvara u zavodljivo zabranjeno voće o kojem se može samo sanjati. Pustite dete da jede normalnu, zdravu hranu u normalno vreme, ali ako povremeno gricka brzu hranu, ništa loše se neće desiti.
2. „Nema slatkiša! Zaboravite da postoje."
Izbegavajte ekstremne odluke i dajte svom detetu slobodu izbora. LJudi sa poremećajima u ishrani koji traže stručnu pomoć obično navode da su kao deca ili imali neograničen pristup nezdravoj hrani, ili da u kući nije bilo ni jednog slatkiša.
I jedno i drugo je loše. Vredi izabrati sredinu: važno je i naučiti decu da jedu ispravno i objasniti im da je zdrava hrana dobra za telo i omogućiti im da uživaju u slatkišima i drugim ne baš zdravim grickalicama - umereno, naravno.
Pročitajte još: Tri idealne vrste poslova za osobe SKLONE DEPRESIJI:Stručnjaci dali mišljenje
3. „Dobijate slatkiše samo ako pojedete svu supu.“
Nikada nemojte reći svom detetu da mora „zaslužiti“ desert. Kada se deci kaže da neće dobiti slatkiše dok ne pojedu svu supu ili poslednja dva zalogaja, naviknu se da na slatkiše gledaju kao na cilj.
Ovo daje hrani više snage nego što zaslužuje. I ne samo to, kada dete mora da očisti tanjir da bi dobilo desert, ono uči da ne veruje signalima svog tela ili ih jednostavno ignoriše. Možda će osećati sitost, ali će nastaviti da jede – i zato što roditelj to zahteva, i zato što će na kraju dobiti slatkiše.
Važno je da dete ima mogućnost da samo odluči šta i u kojim količinama više voli da jede.
BONUS VIDEO:
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU