Здрава исхрана је кључна за развој, раст и хормонски статус организма.
Повећан унос воћа и поврћа повезан је са бољим менталним здрављем код деце, према најновијој студији извршеној у Великој Британији.
- Веза између исхране и менталног здравља код деце и одраслих није у потпуности разјашњена, док се однос исхране и физичког здравља прилично јасно разуме - истичу аутори студије.
Научници су током студије анализирали су 7 570 средњошколаца и 1 253 малишана у основној школи. Показали велику повезаност између исхране и менталног здравља код старије деце, док се веза код млађе није нарочито показала, вероватно због малог узорка.
Прочитајте још: Шпански магазин предложио је родитељима имена: Бранко, Горан, Миливоје, Ленка...
Испоставило се да пет или више порција воћа или поврћа знатно утиче на ментално здравље у односу на 3-4 или 1-2 порције. Деца која су имала пет и више здравих оброка имала су бољи резултат менталног здравља за 3,73. Поред тога, испоставило се да деца која не доручкују и она која пију енергетска пића имају резултат за 2,73 и 3,14 јединица. Деца која су од куће носила ручак такође су имала боље резултате.
- Здрава исхрана је кључна за развој, раст и хормонски статус организма, са директним ефектима на биолошке процесе, попут оксидативних, запаљенских, али и на имунитет и рад мозга - истичу аутори студије. Додали су, такође, да нездрава храна узрокује запаљења, отежану борбу са депресијом. Испоставило се да недовољан унос магнезијума, фолата и цинка има везу са депресијом, док се мањак н-3 масних киселина повезује са анксиозношћу.