Дечаци и девојчице школског узраста треба да имају правилно распоређене и уредне оброке: ево шта то подразумева!
Навике у исхрани породице имају великог утицаја на стицање добрих и лоших навика у исхрани деце школског узраста.
Тако, деца гојазних родитеља, веома често постају и сама гојазна због преобилне и неправилне свакодневне исхране. Породична исхрана у великом броју случајева није правилна и не обезбеђује довољно уношење најнеопходнијих састојака хране. Највећи проблем је у неправилно распоређеним оброцима и у лошој кулинарској обради намирница, због чега се губе многе драгоцене материје.
Прочитајте још: Ако ДЕТЕ ЛАЖЕ, да ли сте се запитали ОД КОГА је то НАУЧИО?
Најчешћи поремећаји код деце предшколског и школског узраста су анемија, гојазност, зубни каријес и неухрањеност.
Дечаци и девојчице школског узраста треба да имају правилно распоређене и уредне оброке. То подразумева да у току дана треба да имају укупно три главна оброка – доручак, ручак и вечеру и две ужине. Главне оброке дете треба да узима у довољно великим размацима, да би било времена да се храна правилно свари и да оно огладни. Пожељно је да дете сваког дана једе бар приближно у исто време.Распоред појединих оброка: доручак од 7-7,15, ужина око 10 часова, ручак од 13 до 14, ужина око 16, а вечера од 19 до 20 часова. Ужина може да буде свеже воће или сок без додатка шећера. Слаткише не би требало давати, јер смањују апетит.
Школско дете троши знатно више хранљивих материја за физичку активност него за раст.
Доручак је веома значајан у исхрани школске деце, јер знатно утиче на психофизичку кондицију и расположење.
Прочитајте још: НЕ ФОРСИРАЈТЕ децу да се ИЗВИЊАВАЈУ јер чините више штете него користи
Доручак је веома значајан у исхрани школске деце, јер знатно утиче на психофизичку кондицију и расположење. То су пре свега, намирнице које садрже доста угљених хндрата: интегрални кекс, млеко, мусли, воћни кашасти сок. полуцрни или црни хлеб, јаја, млади сир, јогурт…
Ручак треба да буде што богатији по квалитету и асортиману, лако сварљив и да не оптерећује органе за варење. Обавезно треба да се састоји од салате од пресног поврћа, супе, меса.Вечера треба да је лагана али хранљива - чорба од поврћа, зелена салата, јогурт, сојино млеко.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ