Истраживања показују да бебе свој први звук чују већ у 16. недеље трудноће
Музика и песма су важни делови наше културе. Готово све што радимо и са чим се сусрећемо у позадини има неку музику. Она је на тв-у, у позоришту, биоскопу, на радију, а неретко и сами певушите неку песму која вам се допада, потпуно несвесно. Од доношења беба на свет мајке инстинктивно користе мелодију да умире своје бебе, као и да им путем ње изразе љубав.
Прочитајте још: ТОП 10 здравих навика за правилно одрастање вашег детета: Уколико сте у могућности, набавите им љубимца
Оно што можда нисте знали је да се бебе рађају са афинитетом ка музици и да често на њу реагују са ентузијазмом. Бебин слух је добро развијен по рођењу, за разлику од других чула попут вида, због чега тако добро реагују на музику. Оно што се мајкама још у породилишту саветује јесте да што чешће и више бебу окружују музиком, како би ојачали своју везу са њом, али и утицали на развој њеног говора и друштвених вештина када буде већа.
Ефекат музике на бебе у стомаку
Бројна истраживања доказују да музика игра важну улогу у развоју мозга код бебе и пре него што се она роди. Слушање музике у трудноћи има умирујући ефекат на трудницу и врло позитиван на њену бебу. Будући да бебе крећу са препознавањем првих звукова већ од 16. недеље у стомаку, са свега 24 недеље оне окрећу главу ка извору музике. Осим мајчиног гласа који су у стању да препознају, оне могу да се по рођењу сете песама и музике коју су чуле док су биле у стомаку.
Прочитајте још: Кејт Мидлтон отворено о томе ШТА БИ ВОЛЕЛА ДА ЈЕ ЗНАЛА пре него што је постала мама (ФОТО)
Предности музике за бебин мозак
Рани контакт деце са музиком може да убрза развој њиховог мозга, посебно у областима читања и усвајања језика. С друге стране учење свирања неког инструмента може унапредити математичке способности детета. Осим тога музика утиче позитивно и на друге области развоја деце, као што су интелектуална, моторичка, социјално-емотивна и општа писменост. Музика је јединствен сектор који помаже и уму и телу. Деца захваљујући њој уче да распознају зукове и значење речи, као и да лакше исказују своје емоције.
Многи малишани су склони ка томе да певуше песмице које су сами смислили или да стварају ритам који до тад нису чули. Ово се објашњава тиме што је дечији мозак оспособљен „потребним алатом“ за учење музике, баш као и језика. Из овог разлога је важно да што више своје малишане окружите музиком, од дана када сазнате да долазе на свет.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ