Многи родитељи се питају шта значи када се њихова беба смеје у сну
Да ли постоји нешто слађе и спокојније од бебе која се смеје док спава? Овај диван тренутак може се догодити и у првим недељама живота, а многи се питају - зашто се бебе смеју у сну?
Бебин осмех у сну: рефлекс или искрен?
Иако диван, поспани осмех новорођенчета вероватно је резултат невољног рефлекса. "Бебе могу да праве веома изражајна лица током различитих фаза сна. Није неуобичајено да приметите наизглед први осмех бебе док спава", објашњава педијатар Амака Приест. "Занимљиво је да се бебе такође могу мрштити, трзати или сисати усне док спавају."
Ови рефлекси током спавања могу послужити као "вежбање" за бебу, помажући јој да савлада будуће друштвене вештине. "Студије сугеришу да ови покрети могу да ојачају мишиће које ће беба намерно користити да се осмехне и направи друге изразе лица", каже др Приест. Многи родитељи ће такође потврдити да се и њихове бебе смеју када имају гасове или "каке" - можда због олакшања.
Као и одрасли, новорођенчад проводе неко време у РЕМ сну (Рапид Еие Мовемент) – само много више.
Током сна, новорођенче обично пролази кроз 2 фазе сна: активни сан и дубок сан. Сматра се да активна фаза, такође позната као РЕМ фаза, што је скраћеница за брзо кретање очију, настаје интензивном можданомактивношћу. То се дешава око 60-90 минута након што беба заспи, али сан функционише у циклусима, тако да ће се РЕМ фаза такође смењивати са дубоким сном. Међутим, највероватније ћемо видети наше бебе како се смеју, праве гримасу или протежу ноге током РЕМ спавања, пише Мисс7МАМА.
Осмех и плач као средство комуникације
Пошто не могу да причају, осмех и плач су основно средство за комуникацију детета. То је, барем, тачно у првим тренуцима након рођења. Међутим, имајте на уму да су неке студије успеле да докажу да су бебе друштвена бића већ неколико дана или чак сати након рођења. Зато њихови осмеси могу бити одговор на позитивна осећања или умирујуће сензације попут миловања по образу. Пријатни стимуланси, као што су познати гласови, мириси и укуси, такође могу изазвати осмех бебе.
Новорођенчад не сања, али има памћење
А док посматрамо бебу која чврсто спава, често видимо како се смеје, то не мора да значи да сања чак и ако се тако чини. У ствари, то је готово немогуће, јер новорођенче још нема довољно искуства за памћење, нити има способност замишљања, а њен мозак још увек расте да би стекао ове капацитете.
Спавање у првим недељама живота има неке веома специфичне и важне функције које укључују помоћ бебама да развију свој мозак, обрађују информације и консолидују памћење, које почиње да се формира у материци. Ово последње се заправо може доказати посматрањем како бебе могу препознати мајчин или очев глас само неколико сати након рођења.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ