Ново истраживање ће вас натерати да добро размислите пре него што почнете да вичете на свог мужа пред бебом.
Студије потврђују да бебе могу да разазнају да ли је одрасла особа склона љутњи и да могу покушати да промене своје понашање како би умириле ту особу.
- Наше истраживање сугерише да ће бебе учинити све што могу да избегну да буду мета беса. У овом младом добу, оне су већ развиле начин да остану безбедне. То је паметан, прилагодљив одговор - објашњава главна ауторка ове студије, Бети Репачоли из Института за учење и мозак Универзитета у Вашингтону.
Ево шта су истраживачи приметили након што су погледали стотине 15-месечне деце у два одвојена експеримента.
За прву, чији су резултати објављени у часопису "Девелопментал Псицхологи", циљ је био да се бебе изложе гневу непознате одрасле особе — некога кога још нису познавали — који ступа у интеракцију са другима и види како ће бебе реаговати.
Све је било једноставно: родитељи су бебу држали у крилу, а наспрам њих непозната особа се играла играчкама. Тада би странац реаговао или неутрално или би био бесан или огорчен.
Када су истраживачи дозволили беби да окрене играчку, приметили су нешто занимљиво. Бебе су ређе желеле да се играју играчком на коју је странац негативно реаговао и није имитирао стил игре. Али када је реакција била неутрална, бебе су се играле са играчком као што је приказано.
Још фасцинантније: Непозната особа се придружила другом кругу игре са истом играчком на коју се наљутио, али су овога пута играли неутрално. Без обзира на то, бебе су и овај пут искључиле ту играчку.
- Као да беба не верује да је странац сада миран. Једном када бебе открију да је неко склон бесу, тешко га је одбацити то. Они прихватају приступ – боље спречити него лечити – неће прихватити, објаснила је ауторка истраживања.
Друга студија, која је објављена у часопису "Инфанци", заснована је на првој. Овог пута експериментатор је направио веома примамљиве играчке за бебе и њима је било дозвољено да се прво играју са њима. Након неког времена непозната особа је затражила да се игра са том играчком. А сада постаје занимљиво: 69 % беба које су биле сведоци беса непознате особе преврнуло је играчку. С друге стране, само 46 одсто беба је делило играчку са странцем чији је приступ раније био неутралан.
- Био сам тако изненађен када сам видео како бебе поклањају играчке - било је као да им се свиђају или праве компромис са одраслом особом", рекао је Репацхоли. "Нису желели да ризикују да се претходно љута одрасла особа поново наљути. Нису то урадили другој одраслој особи која није показала бес."
Морамо бити свесни како реагујемо пред нашим бебама. Како Репацхоли каже: „Наше студије показују да су бебе веома погођене бесом других људи. Важно је да родитељи буду свесни колико је ова емоција моћна за њих.“
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ