Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

МОЦАРТОВ ЕФЕКАТ: Како КЛАСИЧНА МУЗИКА утиче на бебе?

Да ли класична музика чини бебе паметнијима? Нема доказа да је тако, али класична музика може да умири бебе и стимулише развој мозга.

1727252926_shutterstock_147712742.jpg
Фото: Схуттерстоцк
Oglas

Постоје доказане предности за децу која слушају и пушта им се музика, укључујући побољшања у математици, читању и моторичким вештинама. Студије су показале да класична музика смањује број откуцаја срца и дисања новорођенчета и смирује њихов стрес, а да слушање валцера или концерта може помоћи у развоју мозга, посебно код превремено рођених беба. Али може ли пуштање класичне музике за бебе да их учини паметнијима? То је прилично упитно.

Идеја да слушање класичне музике чини паметнијим бебе назива се „Моцартов ефекат“. Долази из студије психолога Френсиса Раушера из 1993. године, који је открио да су студенти привремено постизали боље резултате на тестовима просторног резоновања након што су слушали Моцартову сонату.

Медији су пожурили са причом, али су погрешно протумачили студију да значи да класична музика чини децу интелигентнијом у целини, иако то није оно што је откривено. Ученици су само побољшали просторни учинак, а ефекти су трајали кратко.

Ипак, музика није без својих заслуга. Може имати позитиван утицај на развој ума.

Предности музике за бебе и децу

Иако нема доказа да класична музика чини бебе паметнијима, слушање и пуштање музике има неколико доказаних предности за ментални развој деце, укључујући:

  • Стимулисање мозга и формирање нових веза између неурона
  • Подршку развоју говора и језика
  • Промовисање математичких и читалачких вештина
  • Побољшање моторичких способности

Која је најбоља музика за бебе?

Музика не мора да буде Моцартова, па чак ни класична, да би обогаћивала. Слушање музике било које врсте, било поп, фолк, џез или хип-хоп, добра је за децу.

Бити активан учесник у стварању музике је још боље. Са својом бебом и малим дететом певајте дечије песмице и песме са покретима. Упаривање песама са покретима помаже у развоју језика.

Охрабрите малишана да удара у бубањ или по диркама клавира уз било коју мелодију у којој уживате. Када ваше дете буде довољно старо, упишите га на часове музике. Постоје докази да проучавање и пуштање музике више обогаћује него само слушање.

(Yумама)

БОНУС ВИДЕО

 

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas