Вакцинисане грађане Србије највише интересује када је право време да се уради тест на антитела.
Сарадница Института за примену нуклеарне енергије Марија Гњатовић већ је раније говорила да имунитет после две дозе Синофарм вакцине, коју је примио највећи број грађана, наступа после око месец дана.
Марија Гњатовић гостујући на РТС-у рекла је да када се неко одлучи да уради тест на антитела, да не би било лоше да резултат погледа стручњак.
"У лабараторији у којој радите тест можете да замолите да се резултати објасне. Није пожељно да се жури са анализама. Нема потребе да се ради после примене прве дозе, а након друге потребно је да прође неколико недеља, па да се иде на тестирање. Најбоље је да кажете да сте вакцинисани, а потом ће вам у лабараторији рећи коју врсту теста треба да урадите јер наравно не мора свако да се разуме у протеине овог вируса и конструкцију теста. Мој став је да се анализе не раде пре треће недеље после друге дозе вакцине и то важи за све вакцине које су доступне код нас", објаснила је Марија Гњатовић.
"То је одвратило људе од вакцинације јер кажу - ето, вакцинисали су се, али су се ипак разболели. Говорићу о вакцини Синофрам јер се највећи број људи у Србији њом вакцинисало. Имунитет се ствара споро јер је класичан неактиван вирус у питању. Антитела се стварају у њеном случају две недеље након друге дозе или касније. Код старије популације чак доста касније. Од примене прве дозе, па у току две недеље након друге дозе, апсолутно нема шта да вас заштити, осим природног имунитета. Присуство антитела је јако значајно у тренутку када дођете у контакт у са вирусом. Ако се симптоми развију 20 дана након друге дозе прва помисао је да прошло довољно времена, међутим, период инкубације је дестак дана у просеку, и ви сте у контакт са вирусом дошли непосредно након друге дозе и у том тренутку нисте имали антитела, нити ћелијски имунитет који је могао да вас заштити. У том случају вакцина неће помоћи, у некој мери и може, али то не може да вам гарантује касније развијени имунитет. Јако је важно да људи схвате да поштовање свих епидемиолошких мера након друге дозе и да схвате да вакцина није свемоћна, али у великој мери помаже. Помаже да се не развије тежи облик болести и да не дође до хоспитализације што је веома значајно", додаје Гњатовић.
Марија Гњатовић наводи да је најмлађи узраст којем је препоручена вакцинација је 16 година у случају Фајзера, за остале је 18.
Истиче да је популација између 18 и 20 она која највише преноси вирус јер су друштвено активни и не поштују епидемиолошке мере.
Препорука је да се та категорија вакцинише. Гњатовић каже да када буде вакцинисан већи број становништва, нарочито старије популације, да деца могу бити осетљивија на вирус, али да се чека измењена верзија за млађу популацију од 16 година.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ