Важно је дијагностиковати је на време ако планирате потомство, а требало би посумњати на њу и уколико приметите тромбозу дубоких вена на доњим екстремитетима, у виду бола, црвенила или отока.
Међутим, већина особа са тромбофилијом нема никаквих здравствених проблема, те се о њој у широј јавности не зна довољно, што може представљати проблем, како у раном дијагностиковању, тако и у закаснелом лечењу.
Прочитајте још: Овај ХОРМОН У ЈЕТРИ може да утиче на склоност ка слаткој храни и АЛКОХОЛУ
Шта је заправо тромбофилија, да ли је реч о болести или стању организма, објашњава др Татјана Драгишић, специјалиста интерне медицине, хематолог у Клиничком центру Србије:
- Тромбофилија је стање које карактерише сколност организма ка повећаном стварању тромба услед урођених или стечених поремећаја у коагулацији. Њени први показатељи најчешће су непровоциране трозбозе, на пример, дубока венска тромбоза.
Дешава ли се да их пацијенти ни не примете док не постане касно?
- Свако од нас може имати урођену тромбофилију или је стећи током живота, али се пацијенти углавном јављају када дође до озбиљних тромбозних догађаја: дубоке венске тромбозе, емболије плућа, срчаног и можданог удара, спонтаног побачаја код жена.
Прочитајте још: Отишао код доктора и сазнао да му је остало ПОЛА САТА ЖИВОТА!
Какве потешкоће и компликације могу настати?
Тромбофилија изазива тешке компикације.
- Због тромбофилије могу настати озбиљне компликације као што су артеријске и венске тромбозе. Најчешће је дубока венска тромбоза та која може довести и до теже компликације попут емболије плућа. Код мушкараца може изазвати срчане и мождане ударе пре педесете године, без података о породичном оптерећењу (наследном фактору).
Због чега се иза неплодности и склоности побачајима често крије тромбофилија?
Прочитајте још: Шта хладан нос говори о вашем здрављу?
- Она узрокује запушење малих капилара, што у даљем току доводи до смањене исхране постељице и неадкеватног развоја плода, а самим тим и последичног побачаја.
Важна је дијагностика на време Фото: Депозит
На који начин и колико брзо се лечи?
- Када се деси тромбозни догађај условљен постојањем тромбофилије, неопходно је лечење нискомолекуларним хепарином и антиагрегационом терапијом, у зависности од тога да ли је тромбоза артеријска или венска. Код жена са понављаним спонатаним побачајима, у трудноћи је неопходна профилакса нискомолекуларним хепарином, а код благих облика антиагрегационом терапијом.
Лечење је у неким случајевима доживотно.
Лечење траје у зависности од тога до којег је тромбозног догађаја дошло: код трудница које су претходно имале тромбозни догађај, а имају тромбофилију, спроводи се профилакса у току трудноће. Уколико се ради о кардиолошким или неуроваскуларним догађајима, лечење је доживотно, неким од видова антиагрегационе или антикоагулантне терапије. Код понављаних тромбоза, примена антикоагулантне терапије је доживотна.
Прочитајте још: Сазнајте да ли сте ТОРАЊ или МОСТ: Држање тела открива хоће ли вас леђа болети
Може ли употреба одређених лекова допринети појави овог стања организма?
- Може, а на првом месту су контрацептиви, јер су они протромбогени. Уз то, пушење може допринети настанку тромбофилије, јер оштећује капиларе, а појави овог стања доприноси и гојазност.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ