Oglas
Oglas
· · Коментари: 0
КРАЈНИЦИ

Стално гребуцкање у ГРЛУ: Прво се дренирају, а онда ОПЕРИШУ

Стални осећај страног тела у грлу, непријатан задах, пецкање и жарење само су неки од симптома хроничног запаљења крајника.

1612100884_Depositphotos_52963307_xl-2015.jpg
Фото: Депозитфото
Oglas

Нагомилавање остатака хране на овим лимфним чворовима чини ову упалу још компликованијом, јер доводи до појаве гнојне ангине, упале ждрела... За прву помоћ лекари могу механички да уклоне сувишне наслаге са крајника, али за већину пацијенета неопходно је да се они хируршки отклоне.

Прочитајте још: Да ли имате СТОМАЧИЋ или БОКОВЕ? Вишак килограма најављује болест

Доктор Владимир Нешић, специјалиста ОРЛ Клиничког центра Србије, каже да није познато зашто долази до хроничног запаљења крајника:

- Највероватније да у настанку болести учествује истовремено деловање више различитих фактора као што су хронична запаљењска обољења слузнице ждрела, носа и параназалних шупљина, хронична обољења усне дупље, зуба и десни, дисање на уста, дуготрајна изложеност лошим микроклиматским условима, алергија и пад имунитета услед неке друге хроничнe болести.

Крајници и друга болест
Доктор Нешић напомиње да уклањање крајника није могуће код пацијената који имају неку малигну болест, активну туберкулозу, цирозу јетре, инсуфицијенцију бубрега, реуматска обољења и акутну инфективну болест.

Од хроничне упале крајника не оболевају само деца, већ и одрасли.

Најчешће оболе деца од 4. до 15. године.

- Најчешћа учесталост оболевања је између четврте и 15. године живота, али је чињеница да нема горње границе - каже др Нешић. - Када механичко чишћење и дренирање крајника не помаже, а пацијент има тегобе, предлаже се хируршко уклањање крајника.

Ова врста операције назива се тонзилектомија и прецизно је дефинисано када би требало да се примени.

Прочитајте још: Време је за нове одлуке: ГОДИНУ ЗАПОЧНИТЕ ВЕЖБАМА са тренером Маријом (ВИДЕО)

- Честе гнојне ангине, више од три пута годишње, односно пет пута у две године, праћене повишеном температуром су јасни показатељи да би пацијенту требало уклонити крајнике - каже др Нешић. - Такође, индикације за ову операцију су и стварање гнојне колекције у простору око крајника, њихова атрофија која узрокује отежано гутање и дисање, али и када се код крајника стално изолују патогени микроорганизми.

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas