Stalni osećaj stranog tela u grlu, neprijatan zadah, peckanje i žarenje samo su neki od simptoma hroničnog zapaljenja krajnika.
Nagomilavanje ostataka hrane na ovim limfnim čvorovima čini ovu upalu još komplikovanijom, jer dovodi do pojave gnojne angine, upale ždrela... Za prvu pomoć lekari mogu mehanički da uklone suvišne naslage sa krajnika, ali za većinu pacijeneta neophodno je da se oni hirurški otklone.
Pročitajte još: Da li imate STOMAČIĆ ili BOKOVE? Višak kilograma najavljuje bolest
Doktor Vladimir Nešić, specijalista ORL Kliničkog centra Srbije, kaže da nije poznato zašto dolazi do hroničnog zapaljenja krajnika:
- Najverovatnije da u nastanku bolesti učestvuje istovremeno delovanje više različitih faktora kao što su hronična zapaljenjska oboljenja sluznice ždrela, nosa i paranazalnih šupljina, hronična oboljenja usne duplje, zuba i desni, disanje na usta, dugotrajna izloženost lošim mikroklimatskim uslovima, alergija i pad imuniteta usled neke druge hronične bolesti.
Od hronične upale krajnika ne obolevaju samo deca, već i odrasli.
Najčešće obole deca od 4. do 15. godine.
- Najčešća učestalost obolevanja je između četvrte i 15. godine života, ali je činjenica da nema gornje granice - kaže dr Nešić. - Kada mehaničko čišćenje i dreniranje krajnika ne pomaže, a pacijent ima tegobe, predlaže se hirurško uklanjanje krajnika.
Ova vrsta operacije naziva se tonzilektomija i precizno je definisano kada bi trebalo da se primeni.
Pročitajte još: Vreme je za nove odluke: GODINU ZAPOČNITE VEŽBAMA sa trenerom Marijom (VIDEO)
- Česte gnojne angine, više od tri puta godišnje, odnosno pet puta u dve godine, praćene povišenom temperaturom su jasni pokazatelji da bi pacijentu trebalo ukloniti krajnike - kaže dr Nešić. - Takođe, indikacije za ovu operaciju su i stvaranje gnojne kolekcije u prostoru oko krajnika, njihova atrofija koja uzrokuje otežano gutanje i disanje, ali i kada se kod krajnika stalno izoluju patogeni mikroorganizmi.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU