Свест о штетности пушења глобално је све раширенија, али модерно време карактерише низ фактора који пушење поступно померају са врха пописа смртоносних навика, упозоравају амерички научници.
Ево којих 5 ствари нас убијају, а свакодневно их радимо:
Усамљеност
Новија истраживања показују да је социјална изолација једнако штетна по ваше здравље као и остале ствари на врху "смртоносног" пописа.
Друштвене мреже и све ређе дружење "уживо" с пријатељима и колегама довели су до тога да усамљеност поприма невероватне размере.
Прочитајте још: ДАР ПРИРОДЕ који снижава лош холестерол, али може довести и до СМРТНОГ ИСХОДА! Ево како се конзумира ИНДИЈСКИ ОРАХ
Професорка психологије на Бригхам Yоунг Университyју, Џулијен Холт Лунштад каже да је учинак усамљености на смањење животног века као да појединац дневно попуши 15 цигарета.
Седелачки начин живота
Седелачки начин живота током целога дана повећава ризик од обољевања од више врста рака, показала је студија из 2014.
Свака додатна два сата седења повећавају ризик од обољевања од рака дебелог црева, карцинома ендометрија, рака плућа, без обзира на то да ли појединац вежба током дана.
Чак и уз редовно вежбање, седење дуже од осам сати на дан повећава ризик од различитих здравствених проблема.
Прочитајте још: Зашто је боље спавати на ЛЕВОЈ СТРАНИ тела? Ово су НАЈВАЖНИЈИ разлози
Мањак сна
Амерички научници установили су да 50 до 70 милиона становника САД-а пати од поремећаја спавања. Недовољна количина сна, упозорио је професор Валериј Гафаров из WХО-а, повећава ризик од можданог и срчаног удара у једнакој мери као свакодневно пушење.
Соларијум
Иако се коришћење соларијума чини као варијанта сунчања коју имамо под контролом, обоје може бити једнако опасно за организам као пушење.
Дерматолози су још 2014. доказали да претерано коришћење соларијума изазива више случајева рака коже него што пушење изазове случајева рака плућа.
Прочитајте још: Досадна песма вам је "остала у глави"? Лекар открио како да је се решите у пар секунди
Нездрава исхрана
Слатка и прерађена храна богата засићеним масним киселинама утиче на развој потенцијално смртоносних болести попут пушења. Године 2016. научници који се баве истраживањем смртних случајева као последице лоше исхране, закључили су да је стопа смртности премашила оне од алкохола, дроге и дувана.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ