Код готово 80 одсто пацијената који су прележали ковид установљено је да је корона вирус утицао на срчани мишић, а код око 60 одсто доказано запаљења срчаног мишића слабијег интензитета и без типичних последица,.
И аритмије су, такође, једна од могућих презентација или компликација ковид-инфекције, и чешће се јављају код хоспитализованих пацијената који имају тежу клиничку форму болести.
Прочитајте још: РУСКИ лекар Торсунов тврди: Лезите на време, у супротном – ваша ИНТЕЛИГЕНЦИЈА ОПАДА
Зато је, упозорава др Вишеслав Попадић, специјализант интерне медицине у Клиничко-болничком центру "Бежанијска коса", од изузетног значаја да се не занемарују симптоми, како они уобичајени у склопу ковид-инфекције, тако и они који указују на проблеме са кардиоваскуларним системом - бол у грудима, гушење, кратак дах, слабости неког дела тела...
Гушење није увек корона, него и срце!
- Терапијски протоколи су већ прилично добро утврђени, имамо знатно веће искуство и боље резултате у лечењу у односу на период од пре неколико месеци, али је главни проблем хоспитализовати на време све пацијенте који то захтевају. Клиничка слика се брзо развија и потребно је, наглашавам, што је раније могуће започети лечење - каже др Попадић.
Прочитајте још: Руски травар ДМИТРИ: Мушкарци, не купујте скупе препарате, ОВА БИЉКА спречава ЋЕЛАВОСТ
Отежана могућност одласка на контроле надокнађује се онлајн саветовалиштима, које организује Удружење "Моја друга шанса", па пацијенти у директном разговору са лекарима могу да питају све што их занима. До сада је организовано 25 саветовалишта "Покуцај, ми смо ту", и настављају се сваког четвртка у 10 сати на истоименом јутјуб-каналу.
Прочитајте још: ЕКСКЛУЗИВНО: Древни ЛЕК монаха са Свете Горе који "ДИЖЕ из МРТВИХ" (РЕЦЕПТ)
Примаријус др Тања Јозић, специјалиста интерне медицине, супспецијалиста и магистар кардиологије Ургентног центра КЦС, такође наглашава да су кардиоваскуларни болесници у условима ковид 19 пандемије двоструко угрожени.
Сама кардиоваскуларна болест представља коморбидитет који негативно утиче на тежину клиничке слике, ток болести и њену прогнозу, тј преживљавање.
Поремећен је систем редовних контрола...
Са друге стране, усмереност већег дела здравственог система ка лечењу ковид болесника, као и разумљиви страх пацијената од могућег заражавања, пореметили су систем редовних контрола и праћења кардиолошких болесника, неопходан да би се спречиле или на време откриле могуће компликације постојећих болести.
Пкуцај, ми смо ту!
Нова реалност је наметнула развој алтернативних видова комуникације између лекара и пацијената, пре свега виртуелних.
Прочитајте још: Руски ИСЦЕЛИТЕЉ Голубовски: Кора нара решава ПОРЕМЕЋАЈЕ У ЦРЕВИМА
Она каже да је досадашње искуство са саветовалиштем "Покуцај, ми смо ту", показало не само едукативни, већ и практични значај, у смислу пружања конкретних терапијских савета, али и указивања на тегобе и симптоме који захтевају обавезан преглед лекара.