Од почетка пандемије у децембру 2019. године, па до данас, широм света забележено је преко 217 милиона случајева КОВИД 19 инфекције, при чему је више од 4,5 милиона особа преминуло
Кардиолог, др Ненад Радивојевић, из Клиничког центра Србије одговара на питање због чега, након прележане инфекције Ковид 19, све више људи има проблем са кардиоваскуларним системом, као и да ли је и на који начин могуће спречити компликације.
КОВИД не захвата само плућа. То је мултиорганска инфекција која у различитом степену захвата практично све системе органа. Када говоримо о кардиоваскуларном систему, оштећења срчаног мишића се чешће јављају међу болнички леченим КОВИД пацијентима, и то углавном код старијих особа, али и свих оних који су већ имали одређених проблема са срцем или другим придруженим болестима. Такође, код болнички лечених пацијената, чешће се контролише тропонин, јер су повишене вредности повезане са већом стопом смртности, и чешће се јављају код особа са већ постојећим кардиоваскуларним обољењима.
Након КОВИД инфекције дешава се да заостану замор и кратак дах. То се објашњава чињеницом да вирус захвата и плућа и срце и бубреге. Карактеристични су изражени запаљенски одговор и већа склоност ка стварању тромба, што недвосмислено указује да оштећење ендотела (површинског дела зида крвних судова) игра главну улогу у настанку свих других оштећења која се јављају у склопу болести.
Фото: Промо
Управо то је разлог за препоруку витамина Д, који може помоћи да се смање запаљенски процеси у организму, а истовремено позитивно утиче на имуни систем.
Зашто витамин Д3?
Истразивања су показала да је низак ниво витамина Д повезан са повишеним крвним притиском, артеријском крутошчу, задебљањем срчаног мишића. Постоје студије које говоре у прилог чињеници да суплементација витамином Д позитивно утиче на смањење појаве инфаркта срца, можданог удара, срчане слабости. Свој велики значај витамин Д је показао и током КОВИД 19 пандемије, због чега се користи у свим препорукама као помоћ за третман Ковид инфекције.
Шта кажу истраживања?
У основи настанка кардиоваскуларних болести налази се повишени ниво хомоцистеина који је одговоран за оштећење ендотела (површинског дела крвних судова) и повећање учесталости појаве кардиоваскуларних обољења.
Клиничка испитивања су показала да једино фолна киселина у свом активном облику (метилтетрахидрофолат) делује на смањење хомоцистеина у крви. Због тога се, узимајући у обзир целокупну ситуацију - убрзани темпо живота, неадекватан начин ихране, и период током и након цовид инфекције посебно саветује употреба активног фолата у комбинацији са витаминима Б групе.
Пацијентима препоручујем ЦардиоВитамин® ФД3, јер у само једној капсули дневно могу добити потребне дозе Витамина Д3 (1000ИУ) и активног облика фолне киселине (800μг 5-МТХФ).