Националну СОС телефонску линију посвећену ковиду 19, која ради од средине марта, позвало је више од 6.000 грађана.
Пандемија узрокована вирусом корона повећала је и број људи који траже психолошку помоћ. Већина је тражила помоћ због страха од оболевања, узнемирености и нерасположења.
Прочитајте још: Како разговарати са ДЕЦОМ о КОРОНА вирусу?
Претходних дана највећи број позива пристизао је из Новог Пазара, а тражила се реч утехе због бриге услед могућег губитка ближњих.
СОС линија ради 24/7 и савети су беслатни.
Психијатар Ивана Сташевић Карличић, директорка болнице "Др Лаза Лазаревић", која је и отворила ову СОС линију, каже да грађани овим путем могу да добију стручну помоћ и савет 24 сата дневно, седам дана у недељи. На телефонској психолошкој подршци раде професионалци, а савети су бесплатни.
Грађани су на почетку су тражили информације о вирусу, начинима преношења, корацима у заштити, где и од кога могу да добију различите видове помоћи.
Траже помоћ да преовладају узнемиреност, нелагоду, нерасположење, страх...
Сада највише траже савете о томе како да превладају стања узнемирености и нелагоде, страх од оболевања, нерасположење, да ли и како да коригују терапију.
Саговорница каже да су кризне ситуације саставни део живота. У њих се свакако сврстава и тренутно ширење заразе. Нормално је да осећамо тугу, забринутост, стрес, збуњеност, уплашеност или љутњу.
Страх је нормалан и оправдан.
Очекивано понашање током кризе укључује и страх од болести или умирања, страх од губитка средстава за живот, осећање беспомоћности у бризи око најближих и страх да ћемо их изгубити, страх од социјалног одбацивања док смо у изолацији или смо потенцијално болесни, тешкоће у концентрацији и пажњи, промене у ритму спавања, поремећај апетита и слично.
Прочитајте још: Изговорите своје име и - РОБОТ ДОКТОР ће рећи да ли сте заражени КОРОНА ВИРУСОМ
Да би се ублажиле последице негативних осећања основно је њихово прихватање.
- Прихватање чињенице да су бол, туга и стрес саставни део живота, активирање здравих капацитета личности у правцу одговарајуће бриге о себи и ближњима, одржавање социјалних контаката путем доступне технологије веома су важне за што боље превладавање стреса и прилагођавања новонасталој ситуацији - саветује др Сташевић Карличић.
Криза је увек шанса за даљи развој личности, тако да би ову ситуацију требало схватити управо тако.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ