Nacionalnu SOS telefonsku liniju posvećenu kovidu 19, koja radi od sredine marta, pozvalo je više od 6.000 građana.
Pandemija uzrokovana virusom korona povećala je i broj ljudi koji traže psihološku pomoć. Većina je tražila pomoć zbog straha od obolevanja, uznemirenosti i neraspoloženja.
Pročitajte još: Kako razgovarati sa DECOM o KORONA virusu?
Prethodnih dana najveći broj poziva pristizao je iz Novog Pazara, a tražila se reč utehe zbog brige usled mogućeg gubitka bližnjih.
SOS linija radi 24/7 i saveti su beslatni.
Psihijatar Ivana Stašević Karličić, direktorka bolnice "Dr Laza Lazarević", koja je i otvorila ovu SOS liniju, kaže da građani ovim putem mogu da dobiju stručnu pomoć i savet 24 sata dnevno, sedam dana u nedelji. Na telefonskoj psihološkoj podršci rade profesionalci, a saveti su besplatni.
Građani su na početku su tražili informacije o virusu, načinima prenošenja, koracima u zaštiti, gde i od koga mogu da dobiju različite vidove pomoći.
Traže pomoć da preovladaju uznemirenost, nelagodu, neraspoloženje, strah...
Sada najviše traže savete o tome kako da prevladaju stanja uznemirenosti i nelagode, strah od obolevanja, neraspoloženje, da li i kako da koriguju terapiju.
Sagovornica kaže da su krizne situacije sastavni deo života. U njih se svakako svrstava i trenutno širenje zaraze. Normalno je da osećamo tugu, zabrinutost, stres, zbunjenost, uplašenost ili ljutnju.
Strah je normalan i opravdan.
Očekivano ponašanje tokom krize uključuje i strah od bolesti ili umiranja, strah od gubitka sredstava za život, osećanje bespomoćnosti u brizi oko najbližih i strah da ćemo ih izgubiti, strah od socijalnog odbacivanja dok smo u izolaciji ili smo potencijalno bolesni, teškoće u koncentraciji i pažnji, promene u ritmu spavanja, poremećaj apetita i slično.
Pročitajte još: Izgovorite svoje ime i - ROBOT DOKTOR će reći da li ste zaraženi KORONA VIRUSOM
Da bi se ublažile posledice negativnih osećanja osnovno je njihovo prihvatanje.
- Prihvatanje činjenice da su bol, tuga i stres sastavni deo života, aktiviranje zdravih kapaciteta ličnosti u pravcu odgovarajuće brige o sebi i bližnjima, održavanje socijalnih kontakata putem dostupne tehnologije veoma su važne za što bolje prevladavanje stresa i prilagođavanja novonastaloj situaciji - savetuje dr Stašević Karličić.
Kriza je uvek šansa za dalji razvoj ličnosti, tako da bi ovu situaciju trebalo shvatiti upravo tako.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU