Познати доктор истиче да промене боје коже на прстима руку и ногу, могу бити симптоми болести.

Лекар упозорава да свако коме руке и стопала мењају боју на хладноћи може имати озбиљно здравствено стање. Постоји и низ других симптома на које, према речима лекара, треба обратити пажњу.
Стање познато као Рејноова болест може изазвати осећај утрнулости и хладноће у одређеним деловима тела, попут прстију на рукама и ногама, као реакцију на ниске температуре или стрес. Доктор О'Донован, који има медицинску диплому, мастер је из области старења и здравља, као и докторску титулу из дигиталног образовања, дели информације и савете са својих скоро 400 хиљаде пратилаца на Јутјубу, пише "Мирор".
У недавном видеу, он је објаснио симптоме Рејноове болести и када треба потражити медицинску помоћ. Рекао је: "Код Рејноове болести, мање артерије које снабдевају кожу крвљу сужавају се као одговор на окидаче попут хладног времена. То ограничава проток крви до погођених подручја, што се назива вазоспазам, а затим доводи до симптома Рејноове болести.
"Временом, ове мале артерије могу благо задебљати, што може додатно смањити проток крви."
Говорећи о симптомима, додао је: "Први знак који ћете вероватно приметити јесте да ваша кожа може постати бела, а затим плава, у зависности од боје коже. Ове промене могу бити лакше или теже уочљиве. Такође можете приметити да су вам прсти на рукама или ногама посебно хладни или да долази до промена у осећају у рукама и стопалима, попут утрнулости, боцкања или пецкања.
"Када се кожа загреје и побољша проток крви, погођена подручја могу поново променити боју, могу пулсирати, пецкати или отећи. Иако Рејноова болест најчешће погађа прсте на рукама и ногама, може утицати и на друге делове тела, попут носа, усана и ушију. Чак и након што се загрејете, може потрајати и до 15 минута да се проток крви врати у нормалу."
Према речима лекара, стручњаци "не разумеју у потпуности" узрок напада Рејноове болести, али "крвни судови у рукама и ногама изгледа превише бурно реагују на хладноћу или стрес." Додао је да су ниске температуре заправо "најчешћи" узрок напада, наводећи примере попут стављања руку у хладну воду, узимања нечега из замрзивача или боравка на хладном ваздуху. Такође је навео да код неких особа емоционални стрес може изазвати епизоду.
Доктор О'Донован је рекао: "Требало би да посетите лекара ако су ваши симптоми Рејноове болести веома изражени или се погоршавају, ако болест утиче на ваш свакодневни живот, ако су симптоми присутни само на једној страни тела или ако имате и болове у зглобовима, осипе на кожи или слабост мишића.“
Лекар такође саветује одлазак код доктора ако "имате преко 30 година и први пут добијете симптоме Рејноове болести, или ако ваше дете има мање од 12 година и показује симптоме ове болести."
(Стил)