Како се вратити у садашњи тренутак

У данашњем свету који се креће невероватном брзином, све више људи суочава се са изазовима које доноси анксиозност. Било да је изазвана свакодневним стресом, преоптерећеношћу послом, личним бригама или глобалним дешавањима, анксиозност може постати озбиљна препрека на путу ка унутрашњем миру и стабилности. Осећај немира, убрзаног срца, плитког дисања и преплављујућих мисли често оставља осећај као да губимо контролу над собом и својим животом.
Међутим, иако је анксиозност постала готово незаобилазан пратилац модерног живота, важно је знати да постоје бројни начини да се носимо са њом и ублажимо њене симптоме. Технике за смирење ума и тела нису резервисане само за стручњаке – једноставни кораци могу помоћи свакоме да поново пронађе мир. И док можда не можемо увек елиминисати све узроке стреса, можемо научити како да реагујемо на њега и створимо оазу мира чак и у најизазовнијим тренуцима.
У наставку је 10 ефикасних начина како да смирите симптоме анксиозности и повратите контролу над својим менталним здрављем.
Правило 3-3-3 за анксиозност
Ово једноставно правило може вам помоћи да се укорените у садашњем тренутку и одвратите пажњу од симптома панике. Када осетите налет анксиозности, осврните се и именујте три ствари које видите. Затим, слушајте и идентификујте три звука која чујете. На крају, померите три дела тела – зглобове, прсте или руке. Ова техника помаже да преусмерите мисли и да се ослободите панике.
Физичка активност
Вежбање је један од најефикаснијих начина да се борите против анксиозности. Не само да помаже у производњи хормона среће, већ сагорева вишак адреналина који анксиозност може изазвати. Осим тога, вежбање пружа осећај постигнућа и помаже да се „изађе из главе“. На пример, чак и шетња у природи може имати умирујући ефекат.
Усмерите пажњу на своја осећања
Анксиозност често доноси осећај преоптерећености мислима и физичким симптомима. Уместо да бежите од тих осећања, покушајте да се фокусирате на њих. Где их осећате у телу? Како изгледају? Када посветите пажњу својим емоцијама, често долази до олакшања јер анксиозност постаје мање застрашујућа.
Пружање љубазности другима
Када се боримо са анксиозношћу, склони смо да се превише фокусирамо на себе – на своје проблеме, изглед или финансије. Једноставан начин да се смирите јесте да учините нешто лепо за другу особу. Дела љубазности, као што су уступање места у превозу, помоћ колеги или комплимент, не само да преусмеравају вашу пажњу већ подстичу производњу хормона среће.
Писање као терапија
Ако осећате да вам мисли измичу контроли, покушајте да их запишете. Писање може бити брз и ефикасан начин да добијете јаснију перспективу. Купите лепу свеску и квалитетну оловку и почните да бележите све што вам пролази кроз главу. Када се мисли нађу на папиру, оне губе своју моћ да вас преплаве.
Промена уверења
Наш мозак има тенденцију да се фокусира на негативно, нарочито када смо анксиозни. На пример, ако верујете да ће се догодити најгоре, ваш ум ће несвесно тражити доказе који подржавају ту мисао. Међутим, можете радити на промени уверења. Реците себи да је свет сигурно место и да се ствари обично одвијају добро за вас. Временом ћете почети да примећујете доказе који подржавају позитивнији поглед на свет.
Присутност у садашњем тренутку
Анксиозност се често везује за бриге о будућности. Бити присутан у тренутку један је од најбољих начина да смирите мисли. То можете вежбати свакодневно – током шетње фокусирајте се на осећај стопала на земљи, на звуке и мирисе око себе. Када једете, обратите пажњу на текстуру и укусе хране. Ова пракса помаже да умиримо ум и престанемо да бринемо о будућности.
Направите паузу
Наши умови и тела нису створени за сталну активност и брз животни темпо. Важно је правити паузе током дана и одвојити време за себе – било да је то вежбање, шетња, разговор с пријатељем или слушање опуштајуће музике. Третирајте те тренутке с истом важности као и посао јер су кључни за ваше ментално здравље.
Правилно дисање
Дубоко дисање може бити корисно, али само ако се ради на прави начин. Уместо да нагло удишете на уста, покушајте да полако удишете кроз нос, као да миришете цвеће, а затим издишете кроз уста, као да дувате свећице на торти. Продужени издах стимулише вагусни нерв и помаже да смирите срчани ритам и опустите тело.
Техника уземљења
Уземљење је ефикасан начин да се вратите у садашњи тренутак када анксиозност почне да преовлађује. Фокусирајте се на осећај стопала на тлу, а затим обратите пажњу на сваки од својих пет чула – шта видите, чујете, осећате, додирујете или осећате на језику. Ова техника помаже да се дистанцирате од преплављујућих мисли и вратите контролу.
Анксиозност је изазовна, али није непобедива. Испробајте ове технике и пронађите оне које вам најбоље одговарају – ваш мир је достижан.