Бактеријска упала срчаног мишића често се открива са закашњењем, јер се оболели погрешно лечи од респираторне инфекције.
Ово касно постављање дијагнозе карактеристично је управо за ово доба године, када је време прехладе, грипа, а сада и ковида 19. Када бактерије нападну срце симптоми су идентични са тегобама које доносе респираторне болести - висока температура, малаксалост, језа, дрхтавица...
Прочитајте још: Митесери, акне и остала ЗЛА на лицу: Три ЗАКОНА која морају тинејџери да поштују
Асистент др Срђан Бошковић, кардиолог Института за кардиоваскуларне болести "Дедиње", каже да ендокардитис у 20 одсто случајева погађа и особе које раније нису имале проблема са здрављем срца:
- Висока температура, малаксалост, језа и дрхтавица са презнојавањем су чести симптоми овог обољења. Међутим, код одређеног броја пацијената знаци могу да буду доста прикривени и да се испољавају у виду блаже малаксалости, анемије, губитка телесне тежине, болова у стомаку услед ифаркта слезине или да дође до појаве можданог удара - каже др Бошковић.
Како ће ендокардитис код инфицираног да се испољи зависи од микроорганизма који га узрокује.
- Теже симптоме најчешће узрокујe бактерија из рода стафилокока, док прикривене или маскиране форме изазива стрептокок, ентерокок, бактеријски ХАЦЕК организми, па чак и неки типови гљивица.
Прочитајте још: Умор, нестабилна тежина, проблеми са здрављем: Шта све указује на то да се мало крећемо?
Да би се поставила прецизна дијагноза, лекар би требало најпре да посумња да је реч о овој инфекцији.
- У клиничкој пракси на ендокардитис се обично помисли код оних пацијената којима се осим високе телесне температуре региструје и шум на срцу и зачепљење крвних судова. Међутим, код болесника код којих нема промена на залисцима, дешава се да прођу недеље, па чак и месеци, док се не утврди да је реч о овој врсти инфекције.
Код деце, када температура траје неуобичајено дуго или се врло често понавља у кратком временском периоду, а дете не кија и не кашље, обавезно би га требало одвести на кардиолошки преглед.
Прочитајте још: ШЕТАЈТЕ се само 30 минута дневно и решите се МНОГИХ болести
- Инфективни ендокардитис најчешће погађа малишане који имају урођену срчану ману - каже проф. др Војислав Парезановић, кардиолог Дечје универзитетске клинике "Тиршова". - Да би се спречила ова опасна инфекција, код деце са урођеном срчаном маном требало би да се води рачуна о здрављу усне дупље, јер бактерије често преко покварених зуба доспеју у крвоток, одакле стижу до оштећеног дела срца и ту се размножавају.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ