Немогућност контролисања мокрења је епидемија о којој се не говори.
Милиони жена и мушкараца у свету имају потешкоће са невољним цурењем мокраће, док подаци за Србију показују да са овим проблемом живи око 350.000, а да се лечи тек само 15.000 људи.
Прочитајте још: Ове лекове треба да избегавају људи са осетљивим желуцем
Колико жена пати од инконтиненције?
Немогућност контролисања мокрења (инконтиненција), која се манифестује у распону од повременог "бежања" неколико капи до потпуне немогућности задржавања мокраће, својеврсна је епидемија.
Свака друга жена старија од 50 године...
У југоисточној Европи око 50 одсто жена старијих од 50 година има овај проблем, али се тек свака десета јави лекару. Код млађих жена, појава инконтиненције је ниска, али она расте у репродуктивном периоду, после порођаја природним путем и око менопаузе, са сталним порастом у каснијем животном добу.
На едукативној трибини о немогућности контролисања мокрења "Проблем о коме се ћути", речено је да се први проблеми са инконтиненцијом код већине људи јављају око педесете године живота.
Прочитајте још: ШОКАНТНИ подаци - РАСТЕ отпорност на АНТИБИОТИКЕ: Широм Европе сваке године УМРЕ најмање 33.000 људи због тога
Симптоми бежања урина
Професор др Александар Вуксановић, уролог у Универзитетском клиничком центру Србије, каже да код ургентне инконтиненције, која је такође невољни губитак мокраће, количина урина у бешици не мора да буде велика, али се импулси шаљу да је бешика пуна, због чега долази до грчења мишића бешике која избацује урин напоље.
Количина урина је мала, а импулси кажу да је пуна!
- Ово је доста чест поремећај код жена и мушкараца који драматично нарушава квалитет живота - објашњава проф. Вуксановић. - Инконтиненција је често прогресивна, а колико ће брзо да се развија то у почетку не знамо.
Прочитајте још: 12 рецепата за чистија плућа: Липа и овас учиниће чудо
Фитопрепарати или терапија?
Међутим, поента је да данас ниједан пацијент не мора да трпи, па макар имао и благе тегобе. Зато је потребно лечити овај проблем, а циљ терапије је да се пацијентима побољша квалитет живота.
Терапија побољшава квалитет живита.
Пре 20 година тешки облици инконтиненције решавали су се искључиво хируршким путем и већина жена, које су имале стрес инконтиненцију, нису желеле да се на овај начин лече. Сада постоје и лекови, и минимално инвазивне процедуре којима се ова врста инконтиненција коригује.
- Имамо и пацијенте који имају минималан губитак урина, код којих би класична фармаколошка терапија можда била превише јака или би могла да даје неке нежељене ефекте - каже проф. Вуксановић.
Прочитајте још: Стаљинова омиљена посластица: ЧОКОЛАДИЦА која се прави од кравље крви, а деца је обожавају
Тада се у терапију укључују фитопрепарати који садрже екстракт семена тикве и изофлавоне из семена соје. Фитотерапеутици су нам изузетно корисни, како за благе облике, тако и као допуна терапије код тежих облика инкотиненције када можемо избећи повећање дозе лекова који би могли да дају нежељене ефекте.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ