Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

ЕМОЦИОНАЛНА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА: Знакови који указују да се одлично носимо са својим осећањима

Како да знамо да је неко има или нема?

1735132449_shutterstock_2187282079--1-.jpg
Фото: Схуттерстоцк
Oglas

Емоционална интелигенција утиче на способност људи да се саморегулишу, омогућава људима да ефикасно разумеју и утичу на емоције других, што им доста помаже у изградњи односа. Људи који су емоционално интелигентни подносе критику без порицања, кривице, изговора или анксиозности, умеју добро да слушају саговорника и знају да се извине када треба.

Једно од обележија ове интелигенције је самосвест која подразумева дубоко разумевање онога што нас љути, радује, досађује и занима. То такође значи да можемо да проценимо себе и наше грешке са великом искреношћу и јасноћом. Дакле, када људи са развијеном емоционалном интелигенцијом направе грешку и буду критиковани због тога, то их не одводи у неко емоционално незадовољство.

За њих је то једноставно чињеница коју треба приметити, анализирати и исправити. Треба напоменути да такве особе не реагују на критике на исти начин. Неке су емпатичније и одмах се питају 'Зашто ме та особа критиковала?', јер покушавају да разумеју што та критика значи, други се понашају аналитички... Без обзира на природу њихове реакције, људи са развијеном емоционалном интелигенцијом не поричу критику, не окривљују друге, не траже изговоре.

Они су отвореног ума

Висок ниво самосвести омогућава људима да слушају ситуацију без реаговања на осуду. Они не одбацују аутоматски идеје само зато што се разликују од њихових, па их то чини популарном особом када постоје проблеми, изазови. Нећете их наћи како ћаскају по цео дан или толеришу негативне личности, али имају способност да помогну људима да брзо исправе ствари.

Слушају пажљиво

Слушање неког захтева развијену структуру која раздваја чињенице од интерпретација, реакција и циљева. Такође, особе које имају развијену ову интелигенцији могу идентификовати емоције које онемогућавају њихову способност слушања.

Искрени су

Емоционална интелигенција захтева и препознавање емоција код других, али то не значи да беже од тога да кажу истину или да употребљавају трикове како би покушали да ублаже ударац оштре повратне информације.

Знају да кажу извини кад погреше

Не улажу драгоцено време покушавајући да докажу да су у праву када схвате да то нису. Уместо да траже изговоре, они нуде једноставно, искрено извињење које им омогућава да се брзо врате на прави пут, пише Форбс.

(РТ)

 

БОНУС ВИДЕО

 

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas