Од велике је важности брзина којом жваћете храну
Лекари саветују да је јако битно да храну уносите спорије и да је уситнине на мање комаде. У супротном, већи комади хране могу узроковати надутост и проблеме са варењем.
Варење хране почиње у устима, тако да начин и брзина којом жваћете храну утиче даље на процес прерађивања хране у организму.
Прочитајте још: Страна на којој СПАВАТЕ може имати утицај на КВАЛИТЕТ сна и јачање мозга: Научници кажу да је један начин бољи од осталих
Мозгу треба око 20 минута да региструје да је желудац пун, зато се препоручује спорија конзумација хране. Осим тога, предности споријег жвакања су:
- боља апсорпција хранљивих материја
- боље варење
- веће уживање у храни
- мањи ниво стреса
"Варење не почиње у цревима, већ много раније – у нашим устима – па стога обавезно одвојите време за уживање у храни, жвачући сваки залогај отприлике 20 пута", сматра нутриционисткиња Елеанор Труп која препоручује да за време јела не користимо телефон или гледамо телевизију:
"Пребрзо и ужурбано једење може резултирати тиме да често поједете више него што бисте иначе. Исто тако, када једете пребрзо, не размишљате о томе колико пута прожвачете један залогај, а то доводи до неугодног осећаја надутости и пробавних сметњи јер ваше тело нема времена за правилну пробаву конзумиране хране", закључује она.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ