Ако вас капак боли и отекао је, онда немате чмичак!
Уколико није болна онда је реч о халациону, односно накупљању садржаја неке од лојних жлезда у унутрашњости капка, а када је капак отекао и болан је онда се ради о хордеолуму (чмичку).
Прочитајте још: ГРЕЈПФРУТ је здрав, али може имати НЕГАТИВНА дејства ако се узима са ОВИМ лековима
Почиње црвенилом и отоком ока
Докторка Зора Игњатовић, хирург-офталмолог каже да је чмичак у ствари гнојно запаљење у капку, обично локализовано око корена длаке.
- Обично почиње црвенилом и локалним отоком капка, уз осећај бола и гребања. Убрзо се формира болна грудвица која у даљем току може да пукне и да исцури део гнојног садржаја са стварањем крастице, а да се од остатка формира унутрашњи ожиљак (гранулом).
Прочитајте још: Јесен умирује МИГРЕНУ, али ако редовно радите једну ствар
Како се лечи халацион?
Да до тога не би дошло, др Игњатовић саветује лечење антибиотским капима и мастима које се стављају у око неколико пута дневно.
Ретко се пију антибиотици, а некада и хируршки рез
- Веома ретко је потребно и да се антибиотик пије - напомиње наша саговорница. - То се само прописује у случајевима када се инфекција шири ван капка. Такође се саветују и суве топле облоге, а уколико дође до формирања течног гноја (коликвације), потребно је да се хируршки направи мали рез и испразни гнојни садржај пре него што пукне и спонтано се испразни.
Прочитајте још: Здраве и слатке намирнице: У потпуности могу заменити шећер
- Он настаје услед накупљања садржаја неке од лојних жлезда у унутрашњости капка услед запушења њихових канала, а манифестује се као безболна куглица - каже др Игњатовић. - Лечи се најчешће хируршки пражњењем садржаја. Ако се промена инфицира, лечи се исто као и чмичак. Показало се да када су особе склоне формирању халациона довољно је да попију куру антибиотика тетрациклина, услед чега долази до дужег периода смиривања процеса.