Ako vas kapak boli i otekao je, onda nemate čmičak!
Ukoliko nije bolna onda je reč o halacionu, odnosno nakupljanju sadržaja neke od lojnih žlezda u unutrašnjosti kapka, a kada je kapak otekao i bolan je onda se radi o hordeolumu (čmičku).
Pročitajte još: GREJPFRUT je zdrav, ali može imati NEGATIVNA dejstva ako se uzima sa OVIM lekovima
Počinje crvenilom i otokom oka
Doktorka Zora Ignjatović, hirurg-oftalmolog kaže da je čmičak u stvari gnojno zapaljenje u kapku, obično lokalizovano oko korena dlake.
- Obično počinje crvenilom i lokalnim otokom kapka, uz osećaj bola i grebanja. Ubrzo se formira bolna grudvica koja u daljem toku može da pukne i da iscuri deo gnojnog sadržaja sa stvaranjem krastice, a da se od ostatka formira unutrašnji ožiljak (granulom).
Pročitajte još: Jesen umiruje MIGRENU, ali ako redovno radite jednu stvar
Kako se leči halacion?
Da do toga ne bi došlo, dr Ignjatović savetuje lečenje antibiotskim kapima i mastima koje se stavljaju u oko nekoliko puta dnevno.
Retko se piju antibiotici, a nekada i hirurški rez
- Veoma retko je potrebno i da se antibiotik pije - napominje naša sagovornica. - To se samo propisuje u slučajevima kada se infekcija širi van kapka. Takođe se savetuju i suve tople obloge, a ukoliko dođe do formiranja tečnog gnoja (kolikvacije), potrebno je da se hirurški napravi mali rez i isprazni gnojni sadržaj pre nego što pukne i spontano se isprazni.
Pročitajte još: Zdrave i slatke namirnice: U potpunosti mogu zameniti šećer
- On nastaje usled nakupljanja sadržaja neke od lojnih žlezda u unutrašnjosti kapka usled zapušenja njihovih kanala, a manifestuje se kao bezbolna kuglica - kaže dr Ignjatović. - Leči se najčešće hirurški pražnjenjem sadržaja. Ako se promena inficira, leči se isto kao i čmičak. Pokazalo se da kada su osobe sklone formiranju halaciona dovoljno je da popiju kuru antibiotika tetraciklina, usled čega dolazi do dužeg perioda smirivanja procesa.