Са Карнивор дијетом крените на путовање кроз искључиво месну исхрану
Карнивор дијета, често називана и „чистомесна дијета“, је исхрана која је привукла пажњу јавности и постала контроверзна тема међу нутриционистима, лекарима и заговорницима здравља. Али шта заправо подразумева Карнивор дијета? И из ког разлога је постала толико популарна?
У својој суштини, Карнивор дијета подразумева конзумирање искључиво животињских производа, док се избегавају сви биљни извори хране. То значи да је основ менија месо, риба, јаја и млечни производи, док се воће, поврће, орашасти плодови, семенке и житарице потпуно искључују.
Порекло Карнивор дијете није јасно дефинисано. Док неки тврде да је такав начин исхране био природан за наше далеке претке (нешто као палео дијета), други верују да је ова дијета релативно нов феномен, настао као реакција на све већи број биљних дијета које су постале популарне.
Без обзира на порекло, Карнивор дијета је наишла на различите реакције. Док се неки заклињу у њене предности и тврде да је трансформисала њихово здравље, други су скептични и забринути због потенцијалних ризика.
Месо је богато протеинима и мастима, док је садржај угљених хидрата занемарив. Због оваквог макронутритивног профила, Карнивор дијета је ниска у угљеним хидратима, а висока у протеинима и мастима. Ово може довести до кетозе, стања у којем тело користи масти као примарни извор енергије уместо глукозе.
Без присуства угљених хидрата, тело се ослања на масти и кетоне као главни извор енергије. Ово је слично принципу кето дијете, где тело улази у стање кетозе и користи масти као гориво. Међутим, Карнивор дијета је чак и рестриктивнија од кето дијете када је реч о избору намирница.
Један од најчешћих критика ове дијете је изостанак биљних влакана, који су кључни за здравље црева и пробаву. Присталице Карнивор дијете, међутим, тврде да људско тело може адекватно функционисати без биљних влакана и да месна исхрана сама по себи може подржавати оптимално здравље црева.
Ако сте се одлучили да испробате Карнивор дијету, важно је да се придржавате неколико смерница како бисте осигурали да ваша исхрана буде што уравнотеженија и сигурнија.
1. Избор меса
Квалитет: Бирајте висококвалитетно, органско, травом храњено месо кад год је то могуће. Ово месо обично има бољи профил нутријената и мање је изложено пестицидима и хормонима.
Разноликост: Укључите различите врсте меса у своју исхрану – говедина, свињетина, пилетина, риба. Свака врста меса нуди различите нутријенте.
Органски делови: Покушајте укључити и органске делове попут јетре, срца или бубрега. Они су богати важним витаминима и минералима који можда недостају у мишићном месу.
2. Планирање оброка
Фреквенција: Одредите колико често желите јести. Неки присталице Карнивор дијете преферирају два до три обилна оброка дневно, док други једу чешће, мање оброке.
Порције: Слушајте своје тело када је у питању величина порције. Почните са количином која вас чини ситим и прилагодите према својим потребама.
3. Праћење напретка и слушање тела
Дневник исхране: Водите дневник о томе шта једете и како се осећате. Ово може помоћи у идентификацији било каквих проблема или недостатака у исхрани.
Прилагодљивост: Ако осећате да вам нешто недостаје или да се не осећате добро, размислите о додавању одређених намирница или додатака у исхрану.
4. Суплементација
Узимање додатака може бити корисно за оне који спроводе ову дијету, посебно у почетку. Размотрите додатке попут витамина Ц, калцијума или магнезијума како бисте осигурали да добијате све потребне нутријенте.
Јеловник за Карнивор дијету (3 дана)
Дан 1:
Доручак: Омлет од 3 јаја са комадићима сланине.
Ручак: Стек средње печења. По жељи, додати путер или маст на врх за додатне масти.
Вечера: Пилетина печена у маслацу.
Дан 2:
Доручак: Палачинке од меса (направљене од млевеног меса и јаја).
Ручак: Телећа џигерица печена на маслацу с прилогом од јунећег језика.
Вечера: Рибљи филет (као што је лосос) печен у маслацу с прилогом од шкампа.
Стилл
Бонус видео:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ