Оток може да се појави на било ком делу тела, али је најопаснији на језику и грлу.
Када оток постане болест и када може да угуши, реч је о реткој и наследној болести која се назива хередитарни ангиоедем. Пацијенти код којих још није откривена често се примају у болницу због болних грчева у трбуху, неретко се и хируршки отварају.
Прочитајте још: ДОКТОР СУВОРОВ тврди: ЉУБИЧАСТА пшеница и чаша ОВОГ напитка су НАЈБОЉА превенција против КОРОНЕ
До откривања узрока тегоба углавном прође читава деценија. Охрабрујуће је што је Србија једна од четири европске земље које одвајају новац за савремено лечење ове болести. Најмодернија терапија овим пацијентима спречава појаве опасних отока и тако им омогућава нормалан живот.
Симптом је оток који траје до пет дана...
Докторка Слађана Андрејевић, специјалиста алергологије и имунологије Клиничког центра Србије, каже да се ова болест манифестује у виду понављајућих, локализованих отока који трају од два до пет дана:
Често се погрешно дијагностикује као упала слепог црева и без разлога оперише!
- Делови тела које оток захвата могу да буду екстремитети, гениталије, лице, усне, врат и грло, као и унутрашњи органи. Када се оток појави на неком од унутрашњих органа, често се погрешно дијагностикује као упала слепог црева, чир на желуцу или жучни напад. Због тога чак трећина ових пацијената буде непотребно подвргнута хируршкој интервенцији.
Прочитајте још: ОВО СИГУРНО НИСТЕ ЗНАЛИ! Све благодети белог лука: Топи лед, негује косу, лице...
- У овом случају, док није било одговарајућих лекова, пацијентима је хируршки отваран гркљан да би могли да дишу, нажалост било је и фаталних исхода - каже др Андрејевић.
Напади који се јављају су незаобилазни, углавном су непредвидиви, а могу да буду појачани стресом, као и разним другим провоцирајућим факторима и драматично утичу на нарушавање квалитета живота оболелог, јер не могу на посао, у школу, путовање...
Неки имају чешће, неки ређе нападе...
Ток болести различит је код сваког пацијента. Неки имају чешће, а неки ређе нападе. У нашој земљи лечење хередитарног ангиоедема омогућено је из буџета за ретке болести.
- Средином ове године у Србији је за првог пацијента обезбеђена профилактичка терапија - каже др Радован Мијановић, алерголог Клиничког центра Србије. - То је терапија која омогућава да се напади спрече, а не да се санирају када до њих дође. Ефикасност оваквог начина лечења се показала врло високом, јер код осам од 10 пацијената је током примене овог начина лечења изостао напад.
Прочитајте још: ФАРМАЦЕУТИ ТВРДЕ: Важан састојак за ВАКЦИНУ против КОРОНЕ налази се у ретком ДРВЕТУ у ЧИЛЕУ
У овом тренутку у нашој земљи на најсавременији начин лече се два пацијента са хередитарним ангиоедемом. Они су одабрани на основу тежине клиничке слике и учесталости напада. Сви остали лече се применом лекова интравенски или инјекционо у време напада. Многи су обучени да сами себи дају лекове и тако санирају напад.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ