Уколико патите од несанице, испробајте савет јапанских стручњака
Милиони људи који пате од несанице куну се у топлу купку пре спавања јер им помаже да се добро наспавају. Управо то је подстакло научнике да истраже оптимално време које би требало да проведемо у топлој води како би метода деловала и они су дошли до закључка да туширање или купање краће од четврт сата – нема исти ефекат.
Истраживачи са Универзитета Кyусху у Јапану мерили су квалитет сна код 23 мушкарца и жене. Резултати, објављени у Јоурнал оф Пхyсиологицал Антхропологy, показали су да испитаници који се опуштају у врућој купки 15 минута или више неколико сати пре спавања, брже утону у сан и мања је вероватноћа да ће се пробудити ноћу.
У новој студији добровољцима је речено да се брзо истуширају, накратко окупају у кади или дуго купају у врућој води у трајању од 15 минута или више – и најмање 90 минута пре спавања – у различитим вечерима. Мерили су им температуру пре и после, и поново кад су хтели да дремају. У међувремену, сензор покрета на њиховом зглобу пратио је када су заспали.
Резултати су показали да су испитаници након дугог намакања дремали у просеку за 12 минута. Након брзог купања потребно је било 16 минута, а када би се истуширали 20 минута. Такође су спавали дубље, с мање покрета током ноћи.
Научници мисле да дуго купање делује боље јер више подиже температуру тела – за око 0,9 Ц у поређењу са само 0,3 Ц код туширања или краткотрајног намакања. Што значи да се тело мора пуно дуже хладити како би могли да заспите.
Стручњаци мисле да поспаност подстиче трајање овог ефекта хлађења – а не одређена температура. Али кажу да је кључно окупати се барем сат и по пре спавања како би се осигурало довољно времена за овај процес хлађења.
– Чини се да је већи пад унутрашње температуре након купања важан за побољшање почетка сна. Наша открића сугеришу да је стопа повећања телесне температуре услед дуготрајног купања уско повезан с лакоћом утонућа у сан, рекли су истраживачи у извештају о својим налазима, преноси Јутарњи.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ