Најчешћи узроци поремећаја су старење, обољења носа и синуса, обичне кијавице, али и неуролошке болести, тумори одређени лекови.
Поремећај чула укуса може да се подели у више категорија. Агеузија је потпуни губитак осећаја укуса. Хипогеузија је делимичан губитак, дисгеузија представља измењен осећај укуса за храну, а парагеузија непријатан осећај укуса. Хипергеузија је појачано осећање свих врста укуса.
Прочитајте још: Јача имунитет, ублажава стрес.. Колико КИВИЈА дневно треба да поједемо?
- Најчешћи узроци ових поремећаја су старење, неуролошка обољења, стања после хируршких интервенција носа, синуса, у устима и усној дупљи, као и после зрачне терапија. Различити лекови могу такође да утичу и на губитак чула укуса.
Лекови и хронична стања слабе чуло укуса.
Такође, одређена хронична стања могу да доведу до ослабљеног чула укуса или до потпуног губитка ове функције.
То су, пре свега, мигрене, обољења бубрега, јетре, Сјогренов синдром и гастроезофагусни рефлекс. На питање када особа треба да се јави лекару, др Јоковић одговара:
Ако траје дуго и губите тежину - зовите лекара.
- Ако примети да тегобе трају дуго, односно када постоји губитак у телесној тежини због смањења апетита, потребно је да се јави лекару, неурологу и оториноларингологу, максилофацијалном хирургу, а понекад је неопходно укључити и психијатра у лечење. Доктори ће предложити даље дијагностичке процедуре. Постоје стандардизовани мирисни тестови за утврђивање губитка мириса.
Прочитајте још: Британски научник тврди: Оболелима од ковида мозак остари 10 година!
Како се лечи овај поремећај и колико траје опоравак, односно колико је потребно времена да се врати чуло мириса и укуса?
- Лечење зависи од узрока болести. Већина обољења која доводе до губитка мириса и укуса су излечива, а живот се може прилагодити овим стањима хигијенско-дијететским режимом, променом лекова који су довели до губитка функције, као и тренирањем мирисних ћелија посебним методама.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ