Najčešći uzroci poremećaja su starenje, oboljenja nosa i sinusa, obične kijavice, ali i neurološke bolesti, tumori određeni lekovi.
Poremećaj čula ukusa može da se podeli u više kategorija. Ageuzija je potpuni gubitak osećaja ukusa. Hipogeuzija je delimičan gubitak, disgeuzija predstavlja izmenjen osećaj ukusa za hranu, a parageuzija neprijatan osećaj ukusa. Hipergeuzija je pojačano osećanje svih vrsta ukusa.
Pročitajte još: Jača imunitet, ublažava stres.. Koliko KIVIJA dnevno treba da pojedemo?
- Najčešći uzroci ovih poremećaja su starenje, neurološka oboljenja, stanja posle hirurških intervencija nosa, sinusa, u ustima i usnoj duplji, kao i posle zračne terapija. Različiti lekovi mogu takođe da utiču i na gubitak čula ukusa.
Lekovi i hronična stanja slabe čulo ukusa.
Takođe, određena hronična stanja mogu da dovedu do oslabljenog čula ukusa ili do potpunog gubitka ove funkcije.
To su, pre svega, migrene, oboljenja bubrega, jetre, Sjogrenov sindrom i gastroezofagusni refleks. Na pitanje kada osoba treba da se javi lekaru, dr Joković odgovara:
Ako traje dugo i gubite težinu - zovite lekara.
- Ako primeti da tegobe traju dugo, odnosno kada postoji gubitak u telesnoj težini zbog smanjenja apetita, potrebno je da se javi lekaru, neurologu i otorinolaringologu, maksilofacijalnom hirurgu, a ponekad je neophodno uključiti i psihijatra u lečenje. Doktori će predložiti dalje dijagnostičke procedure. Postoje standardizovani mirisni testovi za utvrđivanje gubitka mirisa.
Pročitajte još: Britanski naučnik tvrdi: Obolelima od kovida mozak ostari 10 godina!
Kako se leči ovaj poremećaj i koliko traje oporavak, odnosno koliko je potrebno vremena da se vrati čulo mirisa i ukusa?
- Lečenje zavisi od uzroka bolesti. Većina oboljenja koja dovode do gubitka mirisa i ukusa su izlečiva, a život se može prilagoditi ovim stanjima higijensko-dijetetskim režimom, promenom lekova koji su doveli do gubitka funkcije, kao i treniranjem mirisnih ćelija posebnim metodama.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU