Амерички научници су сигурни да су дошли до одговора зашто многи пацијенти оболели од коронавируса на неко време изгубе чуло мириса. Притом, тврде да се баш у том спознању крије могући лек за корону.
Температура, болови у грлу, кашаљ, болови у грудима, слабост – то су најчешћи симптоми оболелих од коронавируса. Многи заражени такође, на неко време, изгубе и чула мириса и укуса.
Прочитајте још: ОВО је ДИЈЕТА која ПОМАЖЕ у борби против вируса КОВИД 19
А за то би могао да буде одговоран један ензим. Научницима Универзитета Џон Хопкинс у Балтимору је пошло за руком да у пробама екстремно високих доза ензима АЦЕ-2 (Агниотенсин Цонвертинг Ензyме ИИ) докажу, и то тачно у пределу носа, да је овај ензим одговоран за губитак чула мириса.
Овај ензим би наводно требало да има улогу улаза кроз који коронавирус продире у ћелије организма. На то упућују и друге студије. Научници су за своју студију испитали ткива 23 пацијента којима су она одстрањена током операција. Пацијенти који нису били заражени корона вирусом били су оперисани због тумора или упале синуса.
Прочитајте још: (УЗНЕМИРУЈУЋ ФОТО) "Никада нисмо имали овакав случај": Лекари уклонили тумор јајника тежак 54 КИЛОГРАМА
Нове могућности лечења?
Резултати њиховог истраживања би чак могли да послуже за нов приступ лечењу заражених, написали су стручњаци у научном часопису “Еуропеан Респираторy Јоурнал”.
Резултати би, додуше, морали да буду потврђени додатним истраживањима, рекао је Ендру Лејн са Универзитета Џон Хопкинс.
“Ако би се то показало тачним, онда бисмо могли да победимо заразу антивирусним терапијама које би се давале директно у нос.”
Прочитајте још: После осам година покушаја, јединственом МЕТОДОМ ЗАТРУДНЕЛА жена из Крагујевца
Тобајас Велт с клинике за плућне болести при Вишој медицинској школи у Хановеру није био укључен у истраживање, али говори како се ради о “паметној студији” која не само да објашњава губитак чула мириса код многих пацијената него омогућава и нове терапије. Ипак, и он сматра да су нужна даља истраживања.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ