Претерана жеља за слаткишима је уобичајена појава у савременом свету, посебно међу женама
Сви знамо онај осећај када желимо да поједемо нешто слатко и колико год се трудили да преваримо своје тело јабукама или неким другим воћем, жеља постаје само већа. На крају попуштамо и посежемо за омиљеном чоколадом, тортом или бомбонама.
Иако знамо да шећер није добар за наше здравље (да не помињемо килограме), често му је тешко одолети.
Ако се суочавате са овим проблемом, знајте да нисте једини. Шећер подстиче лучење серотонина (хормона среће) и ендорфина (који нас умара), због чега изазива зависност и тешко га се одричемо.
С друге стране, многе студије у области холистичке медицине показују да је жудња за одређеном храном јасан знак да наше тело покушава да нам каже да нам је потребно више хранљивих материја. У наставку сазњате на шта тело покушава да нас упозори када често осећамо жељу за слаткишима.
Зашто често једемо нешто слатко?
Колебање шећера у крви, односно његов нагли пад, заправо је главни узрок сталне потребе за слаткишима. Ако се деси да одједном пожелите нешто слатко и не можете да преварите ту жељу, то значи да је вашем телу потребно више горива да би ниво шећера у крви био стабилан.
Ове ситуације се најчешће дешавају особама које прескачу оброке или су им оброци неуравнотежени. Да бисте избегли овај сценарио, потребно је да имате најмање три оброка дневно (по могућности две ужине), који ће се састојати од протеина, сложених угљених хидрата (цела зрна) и влакана. Овакви оброци ће вашем телу дати све потребне хранљиве материје, због чега ћете избећи константан пад шећера у крви, а самим тим и потребу за слатком храном.
Магнезијум
Последњих неколико година све већи број стручњака указује да је стална жеља за слаткишима често показатељ да нашем организму недостаје магнезијума.
Ово је нарочито често код људи који стално једу чоколаду. Недостатак магнезијума је посебно проблематичан код жена током месечног циклуса јер су симптоми ПМС-а, попут раздражљивости, израженији код жена којима недостаје овај минерал, што додатно појачава њихову жељу за слаткишима.
Да бисте превазишли овај проблем, повећајте унос хране богате магнезијумом, као што су спанаћ, махунарке, ораси или семенке. Постарајте се да сваки ваш оброк садржи неку од наведених намирница и жеља за слаткишима ће се постепено смањивати.
Вода
Када је наше тело дехидрирано, можемо осетити и потребу за слаткишима јер наше тело често побрка осећај глади и жеђи. Зато пре него што посегнете за чоколадом, прво попијте чашу воде.
Стрес
Коначно, жеља за шећером се врло често јавља када смо под стресом јер, како смо рекли, стимулише лучење сератонина и ендорфина. Међутим, док нам шећер помаже да се осећамо боље у овом тренутку, он не решава проблем.
Како се ослободити сталне жеље за слаткишима?
Прва и основна ствар коју треба да обезбедите свом телу су редовни и уравнотежени оброци. Када у току дана имате три оброка и две ужине, обезбедићете свом телу довољно горива за све метаболичке процесе и активности које обављате, па нећете имати стална колебања нивоа шећера у крви.
Подразумева се да ваши оброци треба да се састоје од протеина (месо, риба, јаја, печурке, махунарке, млечни производи), сложених угљених хидрата (цела зрна као што су просо, киноа, смеђи пиринач или кукуруз) и влакана (лиснато поврће, махунарке, разно воће) да би се избегли дефицити минерала и витамина. Било би добро обезбедити најмање два литра воде и по могућности укључити било какву физичку активност. На овај начин ћете се ослободити жеље за слаткишима много лакше него што можете да замислите.
(Вијести.ме/ Б92.нет)
БОНУС ВИДЕО