Леваци су склонији случајним повредама. Највероватније због тога што је свет прилагођен дешњацима. Склоност случајним повредама толико је велика да је неки истраживачи сматрају једним од узрока веће смртности левака.
Живимо у свету дешњака. Где год се налазимо, на улици, у парку, на послу или у фитнесс центру, окружују нас дешњаци. Ретко видимо особу која пише левом руком или њоме баца лопту, узима алат... Најчешће се зачудимо њеном умећу и кренемо даље својим путем.
Тек када у нашу породицу или међу блиске пријатеље пристигне левак, запитамо се како је до тога дошло. Зашто леву руку користи чешће и спретније од десне? Да ли је то сам одабрао или другачије не може? Да ли се ради о наследној особини, жељи или можда болести?
Прочитајте још: Не претерујте са избељивањем: Жути зуби су СНАЖНИЈИ од белих
Улога наслеђа
Већина научника сматра да наслеђе има велику улогу, али не занемарују ни утицај околине, као и нервне и моторичке поремећаје.
Леворукост не може уочити одмах након рођења, јер се развија поступно са развојем вољних покрета.
Због тога родитељи не могу одмах да знају да ли је дете левак или дешњак. Тек кад дете напуни три године може се са сигурношћу тврдити да учестало користи леву руку. Али ако пођеднако користи обе руке тада је и код старијег детета тешко или готово немогуће да одреди да ли је левак.
Прочитајте још: Научите како да се опустите, а први корак је ЗАТВОРИТЕ ОЧИ
Ако је оштећење мање, мозак га може сам превладати, без лечења. То је уједно и најсрећнији расплет, јер дете нема већих последица. Али иако је такво дете наизглед потпуно здраво, ипак је често неспретније и трапавије од својих вршњака.
Прави проблем је када је оштећење мозга велико. Тада може доћи до церебралне парализе и веће или мање одузетости једне стране тела. При томе је одузета страна тела супротна оној где је повреда у мозгу.
Леворуки уметници
Та болест није излечива, па је детету могуће само побољшати квалитет живота и смањити инвалидност.
Друга истраживања су пак показала да су леваци креативнији од дешњака. Разлог је, наводно, што леворуки чешће користе центре за говор у обе мождане половине, а то подстиче креативност.
Прочитајте још: Масажа за СРЕЋУ: Спушта крвни притисак и одржава снагу организма
Мада су мишљења подељена, бројке говоре да је међу уметницима 20 посто више леворуких него што је то уобичајено. Питање је само, како открити да ли је то зато што су леворуки склонији уметности или зато што уметност погодује претежном коришћењу леве руке?
Али један податак је поуздан - леваци су склонији случајним повредама. Највероватније због тога што је свет прилагођен дешњацима.
Склоност случајним повредама толико је велика да је неки истраживачи сматрају једним од узрока веће смртности левака. Због тога се, кажу, код старијих од 80 година може наћи само један посто леворуких.
Већина других научника, ту разлику у проценту левака код старијих и млађих особа, тумачи као одраз социјалног притиска да лево није добро, те отуд и учесталију употребу десне руке.
Ко је интелигентнији
Испитивања о нервном оштећењу као узроку настанка левака, подстакла су и друга истраживања можданих активности.
Прочитајте још: Створите осећај сопствене вредности: Примените фински концепт "СИСУ"
Амерички научници тестирали су интелигенцију 10 леворуких и 15 десноруких студената са Цалифорниа Институте оф Технологy. Резултати говорног дела теста били су једнаки за обе групе, али у решавању визуелних просторних задатака, на пример, слагања пузла, дешњаци су постигли незнатно боље резултате.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ