Резултати великог истраживања канадских стручњака који упућују на то да исхрана са малим уделом масноћа повећава ризик од преране смрти за четвртину у потпуној су супротности са досадашњим саветима лекара и научника према којима се препоручује смањен унос масноћа у организам.
Часопис "Ланцет" објавио је резултате студије према којој је након анкете спроведене међу 135.000 одраслих особа из разних делова света установљено да су они који су избацили масноће из исхране живели краће од особа које су конзумирале маслац, сиреве и месо.
Прочитајте још: Зауставите дуг и исцрпан период пандемије: ОВЕ намирнице ће нам повратити енергију и продуктивност на послу!
До сада су нас учили да конзумирање превише засићених масноћа утиче на повећање нивоа холестерола, што коначно може да резултира срчаним болестима, али научници подсећају да особе које из исхране избаце масноће неретко замену за њих пронађу у производима пуним угљених хидрата, попут хлеба, тестенине и риже, што значи да у организам не уносе неке врло важне нутријенте.
Исхрана базирана на угљеним хидратима једна је од најнездравијих, а студија коју су спровели канадски научници на 135.000 одраслих особа у 18 земаља показала је да је међу онима који су конзумирали рафиниране шећере и сухомеснате производе, односно месне прерађевине, ризик од преурањене смрти био већи за 28 посто.
Прочитајте још: МОЋ ПРИРОДЕ: Уклоните задебљање на НОКТИМА и гњивице на ногама уз помоћ СВИЊСКЕ МАСТИ
Резултати истраживања представљени су на конгресу Европског удружења кардиолога одржаном у Барцелони пре неколико година.
- Већ деценијама се смернице здраве исхране фокусирају на смањење масноћа и засићених масних киселина, али организму су потребне масноће... у њима су витамини и есенцијалне киселине које имају врло важну улогу за организам. Када унос масноћа смањите на најнижи ниво, лишавате организам свих тих важних минерала - рекла је др Машид Деган, вођа студије и научница на Универзитету "МцМастер".
Прочитајте још: СПАСОНОСНО уље за ЖЕНЕ: Што пре га направите, јако је добро за све врсте женских обољења
Докторка Деган и њене колеге сматрају да низак унос засићених масних киселина повећава изгледе за преурањену смрт за 13%, док конзумирање веће количине свих врста масноћа смањује тај ризик за чак 23%. Тврде да су сви они који дневно у организам унесу више од 60% калорија из угљених хидрата "кандидати" за преурањену смрт.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ