Долази доба године када се све више говори о кремама за сунчање
Шта је заштитни фактор (СПФ)?
Када проводимо време на сунцу, изложени смо двема потенцијално штетним врстама зрака: УВА и УВБ. Фактор заштите од сунца (СПФ) је број, на пример, СПФ15. Показује колико заштите производ нуди од УВБ светлости. Производ са вец́им СПФ бројем пружиће већу заштиту.
Ниска заштита: СПФ је испод 15
Средња заштита: СПФ је 15 до 29
Висока заштита: СПФ је 30 до 49
Веома висока заштита: СПФ је преко 50
Шта значи СПФ?
СПФ је научна мера. Даје представу о томе колико је мањи ризик од оштећења коже услед употребе креме за сунчање. Фокусира се на време које је потребно УВБ зрацима да прођу кроз крему за сунчање и изазову да кожа постане црвена, у поређењу са временом када нема креме за сунчање. Фактор се израчунава тако што се доза сунчевог зрачења која је потребна да изазове црвенило коже подели са дозом потребном да изазове црвенило без креме за сунчање, пише Медицал неwс тодаy.
Ако је потребно 15 пута дуже да кожа поцрвени са кремом за сунчање него без наношења креме за сунчање, СПФ је 15. У теорији, ако би, под одређеним УВ условима, било потребно 10 минута да незаштиц́ена кожа почне да постаје црвена, крема за сунчање са СПФ 30 би то спречила 300 минута, односно 5 сати, што је 30 пута дуже.
Погрешно је мислити да са већим СПФ-ом особа може дуже времена да проведе на сунцу, а често се наилази на ово мишљење.
Други фактори који имају утицај:
- временски услови
- доба дана
- тип коже
- како се наноси лосион
Ефекат блокирања зрака нестаје након највише 2 сата. Након тога, лосион ће морати поново да се нанесе.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ