Пре ноћи потребно је очистити дисајне путеве.
Уколико спавате са отвореним устима током ноћи, онда имате већу опасност да се ваши зуби покваре. Ствар је прилично јасна. Пљувачка има природну способност да уништава бактерије које производе киселину. Што је мање пљувачке, то је више бактерија у устима, па зуби брже пропадају.
Када спавамо са отвореним устима она се осуше. Управо то је разлог зашто та навика штетно делује на зубе. Када су уста сува, упозоравају стручњаци, заштитни слој пљувачке нестаје. Тада ниво киселине у устима расте, а то нагриза зубну глеђ.
Прочитајте још: Решите се КАРИЈЕСА заувек! Направите сами домаћи напитак који ће вас СПАСИТИ
Стоматолози одавно сумњају да људи који имају више каријеса спавају отворених уста, а ово откриће потврђује ту теорију.
Фото: Депозит
У нормалним условима, киселост у устима је на неутралном нивоу од 7,7, док она при спавању с отвореним устима се смањује на 6,6 што показује благу киселост. Код неких људи ниво киселости у устима је врло висок, чак 3,6. То је довољно високо да нагриза глеђ, а сличан ефекат имају сок од наранџе или неки газирани сок попијени пре одласка на спавање. Мушкарци су склонији дисању кроз уста током сна, чак трећина њих, док само пет подсто жена има такву навику.
Прочитајте још: Стоматолог открива колико ПАСТЕ ЗА ЗУБЕ је довољно: Превелика количина има НЕГАТИВНА ДЕЈСТВА (ВИДЕО)
Многи често спавају с отвореним устима јер не могу да дишу како треба на нос. Због тога, савјетују стручњаци, прије спавања ослободите дисајне путеве или користите спрејеве који олакшавају дисање кроз нос.