Осим што је саставни део бројних обичаја, посебно у периоду прослава крсних слава, али и свакодневнице, кувана ракија популарно позната и као шумадијски чај идеално је лековито средство када дођу хладни дани и зимско време.
Најстарији рецепти за припрему овог напитка кажу да врућа ракија греје душу и лечи цео организам, посебно уколико је она направљена од ранке шумадинке, најквалитетније шљиве.
Прочитајте још: ДЕЦА га НЕ ВОЛЕ, али ЗЕЛЕНИ ЦВЕТ има више витамина Ц него ПОМОРАНЏА!
Алтернативна медицина наглашава да се сви чајеви, углавном пију у хладнијем периоду године, шумадијски чај, односно грејана или слатка ракија, или врућа пије само у месецима који у свом називу имају слово р, односно од септембра до априла наредне године.
Поред тога, на квалитет шумадијског чаја утиче и “запршка” то јест карамел односно топљени шећер. Посебно је битно да ракија проври, јер ако не пребаци кључ, тада ракија постаје опасна по онога ко је конзумира.
Како се припрема шумадијски чај?
Прочитајте још: Ако се здраво храните и вежбате, не значи да радите ДОБРО СЕБИ: Ово су РАЗЛОЗИ
Шумадијски чај припрема се и од ракија од шљива маџарке, стенлејке, чачанске лепотице и чачанске родне, и то тек када прођу бар три седмице од ферментације, јер, како оцеуњу искусни мајстори у његовом припремању, треба шећер из воће да пређе у алкохол.
Прочитајте још: Удахните их ДУБОКО и припремите напитак за ЈАЧАЊЕ ЦЕЛОГ ОРГАНИЗМА
У многим крајевима наших простора кувана ракија користи се као лек против грипа и других болести. Када је здравље у питању народна веровања су била да је кувана ракија лековита, наравно, у умереним количинама. Чак су и истраживања потврдила ове тврдње да ракија садржи лековита својства, још уколико се спрема са медом, учинак је још бољи.
Посебно је битно да ракија проври, јер ако не пребаци кључ, тада ракија постаје опасна по онога ко је конзумира.
Лековитост вруће ракије
Умерено конзумирање куване ракије снизиће ниво лошег, а побољшати ниво доброг холестерола у вашем организму. Такође ово пиће позитивно утиче на кардиоваскуларне органе, па самим тим људи који је повремено конзумирају ређе обољевају од срчаних слабости, шлога или повишеног крвног притиска. Прехлада нема никаквих шанси у борби са куваном ракијом, јер је веома ефикасна у томе.
Исто тако добра је и убрзавању разлагања тромбова у организму, као и успоравању стварања истих.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ