Кад нам неко спомене свињску маст, ми одмах помислимо на срчани удар, запушене артерије, шлог, прекомерно гојење…
Лекари препоручују обраћање пажње на производе животињског порекла, који се могу безбедно користити за спречавање болести и борбу против инфекција. Један од ових производа је свежа сланина.
Постоје многе легенде о опасностима конзумирања свињске масти, које често плаше људе који воле овај производ. Данас ћемо размрсити све све недоумице око овог питања и разбити већину митова.
Маст узрокује дебљање и гојазност
То није у потпуности тачно: свињска маст, као и друга храна, негативно утиче на људско тело само у превеликим количинама. За здраве људе који не пате од проблема са гастроинтестиналним трактом, јетром и панкреасом, масти ће имати користи.
Дневна норма свеже свињске масти за здраву особу је 10-30 грама дневно.
Свињска маст је изузетно тешка храна
Ово је такође мит: код здравих људи масноћа не узрокује пробавне проблеме. Поткожне масти су невероватно корисне за наше тело, јер се овај производ топи на нашој телесној температури. Вреди напоменути да је контраиндикована за људе који пате од проблема са производњом жучи.
Свињска маст је чврста масноћа
А ко је рекао да је то лоше? Поткожна маст је јединствена структура која је богата ретком арахидонском киселином. Ова супстанца је изузетно неопходна за наше тело, јер ниједан имунолошки одговор не може без ње, а ова киселина је неопходна и за метаболизам холестерола.
Свињска маст садржи велику количину холестерола
Као и сваки животињски производ, свињска маст садржи холестерол. Али његов број није тако велик као што смо некада мислили. 100 грама свеже свињске масти садржи 70-100 милиграма холестерола. За поређење, 100 грама говеђег бубрега садржи 1.126 милиграма холестерола.
Не брините ако сте конзумирали производ који садржи велику количину ове супстанце. Лекари већ дуго потврђују чињеницу да количина холестерола у крви и ткивима мало зависи од тога колико поједете.
Метаболизам холестерола је много важнији. Тело мора да прими максимум корисних супстанци и правилно их обради. У томе ће му помоћи киселине садржане у мастима – линолна и арахидонска.
Свињска маст са хлебом је веома штетна!
Фото: Депозит
Чудно, то такође није тачно. Ова комбинација је изузетно корисна за наше тело: оба производа се савршено апсорбују под условом да је особа здрава.
За оне који покушавају да смршају сланина ће такође добро обавити посао, јер је одличан извор енергије. Свињска маст са поврћем је најбољи избор током дијете.
Тачка димљења свињске масти је око 190 степени Целзијуса, што је чини погодном за печење и пржење. Иначе, добра ствар је и та што је свињска маст без мириса и укуса, ако је у добром стању и ако се правилно припреми. Осим тога, месо које се пржи на свињској масти неће толико упити масноћу, биће брже готово и лакше за варење.
Наравно није свеједно хоћете ли храну спремати на индустријској или тзв.”домаћој масти”. Домаћа маст добија се топљењем свежег и чистог масног ткива скроз здравих свиња.
Квалитет зависи и од дела сала које се топи, а понајвише зависи од врсте свиње, као и од тога на који начин је храњена. Оно што је сигурно је да ће свиња која једе природну храну и живи на отвореном простору, слободно се креће, дати знатно квалитетнију маст него она храњена концентратима и чија је маст индустријски обрађена.
Као и сву индустријску прерађену храну, ову маст је најбоље избегавати и бирати квалитетну маст од домаћих, проверених локалних произвођача. Уосталом, када се говори о предностима свињске масти у кухињи, и њеним бенефитима по наш организам, мисли се управо на ту квалитетну маст.
Зато, кад вам се приједе масти и хлеба па и лук и алева паприка приде или чварци, сланиница и бели лук, приуштите себи тај гушт и задовољите душу али будите умерени у конзумацији јер све што је прекомерно може нам шкодити.