Оне су, заиста, најгоре.
Појављују се ниоткуда, а немогуће је отарасити их се или ублажити бол. Наравно, могли бисте издржати бол недељу или две и молити се да афта нестане пре него што случајно поново загризете болни плик.
Шта су афте?
Афта је афтозни чир (мала лезија или рана) који се налази у устима, обично на језику, меком непцу (мекани део горњег дела уста који се налази према грлу) и унутрашњем делу образа. Афте су болни пликови, ране које су обично црвене, али понекад имају бели или жути центар.
Прочитајте још: Ако се дуго ПРЕВРЋЕТЕ по кревету ОВА ствар може да вас успава
Нису заразне и могу бити веома болне
Афте су обично мале, али понекад могу нарасти и до 1 цм у пречнику. Обично су узроковане иритацијом или повредом уста - и нису повезане ни с једним вирусом или бактеријом. Мада и даље није сасвим јасно шта их изазива, постоје начини како спречити појаву афти.
Шта узрокује појаву афти
Још увек није сасвим јасно зашто се тачно јављају афте у устима. Много различитих ствари може их проузроковати, а постоје и разни фактори који могу да им допринесу. На основу свега тога направили смо план како спречити појаву афти.
Прочитајте још: Рад од куће има негативан утицај на тело - ево како то да промените
Фактори ризика су стрес, умор, алергија на цитрусе и веома киселу храну или пасту за зубе, хормонске промене или недостатак витамина. Афте могу настати и услед повреде, збор навике грижења образа или трљања апаратића за зубе.
Афтама су склонији људи који једу пуно киселих намирница (попут цитруса, шећера, па чак и млечних производа), зачињених јела или слане, хрскаве хране. Ако често пијете газирана пића, кафу или алкохол, и то може деловати као окидач.
Прочитајте још: За бољи ФОКУС и РАСПОЛОЖЕЊЕ потребно вам је само једно - ДОБАР САН
Код жена, хормонске промене током циклуса могу изазвати ране, због повећања нивоа прогестерона. Виши нивои прогестерона пре и током менструације могу директно проузроковати ранице у устима или десни и пљувачне жлезде набрекну, што може повећати ризик од случајног угриза или иритације унутрашњости уста.
Како ублажити афте
Срећом, постоје третмани који могу помоћи у ублажавању болних афти.
Прочитајте још: Трик који ће вам помоћи да заспите за мање од 60 секунди
Афте се могу ублажити мастима и кремама које садрже бензокаин и флуоцинонид или средствима за испирање уста која садрже дексаметазон и/или водоник-пероксид. Употреба гелова или испирање може помоћи у ублажавању бола и зарастању ранице. Ако одлучите да не користите маст или средство за испирање, ранице у устима ће зарасти саме, али за то ће им требати и до две недеље. Док чекате да зарасту, немојте јести јако киселу, слану или зачињену храну и пити газирана пића и алкохол, јер могу изазвати упалу и продужити агонију. Немојте користити ни водицу за испирање уста, јер она такође садржи алкохол.
Ево шта би још могло помоћи против ових болних пликова:
- Испирајте уста содом бикарбоном.
- Нанесите магнезијумово млеко на афту.
- Ставите коцкицу леда на афту.
- Испирајте уста чајем од жалфије или камилице.
- Ако имате рану која је изузетно велика или не зараста неколико недеља, обратите се лекару, тј. стоматологу.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ