Да ли је претерана жеља за савршеним селфијем психички поремећај
Многи научници су одлучили да ураде анализу о тој појави, а неки од њих су овај модерни тренд повезали са психичким поремећајем.
Прочитајте још: Знате ли шта заиста представљају изрази "кева" и "ћале"? Многи мисле да имају погрдно значење, а истина је потпуно другачија
Доктор Дејвид Вил, психијатар, изјавио је да две од три особе са којима је он радио, а које пате од телесне дисморфије, осећају јаку константну потребу да праве “селфије”, односно да фотографишу сами себе и да ово постављају на друштвене мреже.
Телесна дисморфија је поремећај који се код људи манифестује тако што, при погледу на свој одраз у огледалу, они виде потпуно искривљену и лошу слику себе, што резултира у провођењу много времена у поправљању свог изгледа, а често доводи и до депресије.
Дени Баумен је прва особа у Великој Британији кога су доктори дијагностиковали као зависника о “селфије”. Овај случај је био толико екстреман, да је Дени постао депресиван јер није успевао да направи савршен “селфи” ни након 10 сати колико је покушавао то да уради. У то време, Дени је имао 19 година. Напустио је школу, и није желео да изађе из куће пола године. Сваки његов дан је почињао тако што је 10 пута усликао себе, пре него што је уопште изашао из кревета. Није успевао да постигне циљ, односно да направи савршену фотографију себе, иако је свакодневно то покушавао неколико стотина пута, након чега је одлучио да себи одузме живот. Срећом, његова мајка га је пронашла на време и спречила да то уради. Од тада је у болници у Лондону, на лечењу од компулсивног понашања, као и опсесивно-компулсивног поремећаја и поремећаја телесне дисморфије.
Са јачањем утицаја друштвених мрежа на људске животе, свакодневно се повећава број људи који траже стручну помоћ како би се излечили од зависности о фејсбук, твитер, инстаграм…
Прочитајте још: КАКО СЕ КАЖЕ: Да ли је БИЦИКЛ, БИЦИКЛА ИЛИ БИЦИКЛО?
Научници тврде да је демонстрација нарцисизма на интернету подсвестан начин да особа поправи своје самопоуздање. Ово постаје још већи проблем тиме што људи једни друге подржавају на друштвеним мрежама, стварајући једни другима осећај да раде праву ствар. Дигитална ера са собом носи много више негативних ствари него што смо мислили.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУК